„Nikdy není pozdě si začít hrát," tvrdí čerstvý držitel Thálie Jiří Vyšohlíd

30. duben 2016
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jiří Vyšohlíd ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Loutkoherec Jiří Vyšohlíd patří už tři desítky let neodmyslitelně ke královéhradeckému divadlu Drak. Skvělý muzikant neúnavný herec a zábavný, charismatický vypravěč, se učí pořád něčemu novému. Ve svých osmašedesáti začal aktivně jezdit na kole a ve svých třiasedmdesáti sestavil třígenerační kapelu osobitých muzikantů.

Kdo by to byl řekl, že držitel prestižních mezinárodních cen z jazzových festivalů a ceny za kreativní divadelní tvorbu pro děti jako malý kluk nesnášel hodiny klavíru, přecpával se čokoládou a vymlouval se na bolesti břicha, aby nemusel na povinné hudební kondice.

Čtěte také

Jiří Vyšohlíd patří k lidem, kterým nestačí se v jednom okamžiku věnovat pouze jedné činnosti. To je podle herce, muzikanta a režiséra královéhradeckého Divadla Drak vlastně nuda. A na tu si milovník jazzu a černošské rytmiky nemůže stěžovat ani po 40 letech hraní na jevišti.

Myslím si, že největší odměnou je radost dětí v hledišti. To je totiž publikum, které je přirozené, nezná faleš a konvence. Je upřímné a netleská jen proto, aby se zavděčilo. Samozřejmě, že se děti mění, ale v jádru se vyvíjejí stejně.Jiří Vyšohlíd, čerstvý držitel Ceny Thálie

Herec, režisér a hudební skladatel Jiří Vyšohlíd, který je už třicet let členem uměleckého souboru Loutkového divadla Drak Hradec Králové, je doslova univerzálním divadelníkem.

Vystudovaný loutkoherec se objevuje na jevišti Draku v řadě rolí, pod některými inscenacemi je podepsán jako autor a režisér, pro mnohé vytvořil nebo upravil hudbu. Je nenapodobitelný v tom, jak dokáže využít tóny i hudební nástroje jako zvuky dokreslující atmosféru.

Jiří Vyšohlíd

Své kolegy v divadle učí hrát na hudební nástroje a hlavně pro dětského diváka hledá nové a nové formy vyjádření dětského světa. Neuchyluje se k moralitám a přitom v jeho autorských inscenacích jsou morální hodnoty přítomné, což ostatně platí pro celý program Loutkového divadla Drak.

Jeho krédem je, aby představení především bavila samotné herce - a pak i diváky.

A jeho temperament a životní nadšení je odpovědí pro ty, kteří se vymlouvají na svůj věk. „Nikdy není pozdě si začít hrát," říká čerstvý držitel Thálie.

O své herecké trémě, o tom, proč nehrál velké dramatické role a proč považuje muziku za svůj paraván, byla řeč v sobotu 30. dubna 2016 po 18. hodině v pořadu Návštěva.

K poslechu vás zve Eva Boudová.


Zvětšit mapu
autor: ebo
Spustit audio