To není malý tučňák, ale vylíhlé kuřátko maransky. Slepice, co snáší ‚čokoládová' vajíčka

24. březen 2018

S příchodem jara se začala v Žirči u Baierů líhnout první letošní kuřátka. A u toho samozřejmě nesměla chybět i naše zvířecí reportérka Blanka Malá.

Maranská slepice je velká, klidná, v hejnu nekonfliktní a výborná nosnice. A její zvláštností jsou vajíčka zabarvené jako čokoláda.

Chov těchto slepic není v Česku není moc běžný. Plemeno pocházející z Francie do České republiky přivezl přední odborník na chov drůbeže Ing. František Šonka, současný předseda Klubu chovatelů maransek.

Odborné knihy uvádějí, že tyto slepice začínají snášet vejce později, až mezi šestým a osmým měsícem. Pokud maransky začnou nést už v pěti měsících, není to dobře. Protože vejce jsou pak menší.

V Žirči u Baierů se líhnou první letošní kuřátka maransky

Kvůli tomuto problému se chovatelé snaží maransky „držet", aby brzo nesnášely. Jak se to dělá? Skladbou krmiva. Slepice se nesmí provokovat směsí, která nosnost povzbuzuje. Krmí se pouze ječmenem, ječným šrotem a zeleným.

Maransky také snášejí vejce se silnější skořápkou, do kterých by neměly proniknout bakterie salmonely.

autoři: Milan Baják , Blanka Malá
Spustit audio
    • 80 let s vámi
      Hradecké minuty

    Mohlo by vás zajímat

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

    Jan Rosák, moderátor

    slovo_nad_zlato.jpg

    Slovo nad zlato

    Koupit

    Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.