Největší socha nosorožců na světě zobrazuje v New Yorku zvířata Safari Parku Dvůr Králové

17. březen 2018 10:25

V New Yorku byla tento týden odhalena největší socha nosorožců na světě. Zobrazuje Sudána, Nájin a Fatu, tedy tři poslední nosorožce tuponosé (jinak též bílé) severní na světě, které Safari Park Dvůr Králové v roce 2009 poslal do rezervace Ol Pejeta v Keni. 

Autoři sochy, australští umělci Gillie a Marc Schattnerovi, chtějí sochou upozornit na kritickou situaci nosorožců ve volné přírodě a na nutnost omezit poptávku po rohovině.

Skulptura pojmenovaná „The Last Three“ (Poslední tři) byla vztyčena na náměstí Astor Place.

„New York jsme vybrali proto, aby byla socha co nejvíce vidět,“ uvedla při jejím odhalení Gillie Schattnerová. Během instalace sochy, jež je opatřena tabulemi upozorňujícími na vymírání nosorožců v důsledku poptávky po rohovině, projdou náměstím miliony lidí.

Ceremoniál doprovázela píseň „The Last Animals“ (Poslední svého druhu), kterou pro stejnojmenný film složil původem jihosúdánský umělec Emmanuel Jal. I tato píseň je stejně jako socha vzdáním úcty posledním třem nosorožcům bílým severním. Film „The Last Animals“ americké režisérky Kate Brooks, jehož jedna dějová linka se věnuje osudu severních bílých nosorožců, měl českou premiéru 7. března na festivalu Jeden svět a v současné době je promítán v rámci festivalu na různých místech republiky.

Největší socha nosorožců na světě je v New Yorku

Gillie a Marc Schattnerovi odhalení sochy doprovázejí kampaní Goodbye Rhinos (Sbohem, nosorožci), jejímž cílem je přispět k pochopení veřejnosti, v jak velkém ohrožení nosorožci jsou. Zároveň doufají, že jejich kampaň přispěje k ukončení obchodování s rohovinou.

„My sami sice nosorožcům bílým severním ještě sbohem nedáváme a díky výsledkům naší práce v posledních dvou letech jsme přesvědčeni, že je možné je zachránit, za snahu upozornit na kritickou situaci nosorožců jsme však Gilie a Marcu Schattnerovým vděční. Ještě lepší by pak bylo, kdyby se skutečně podařilo omezit obchodování s rohovinou. Tím by se zlepšila situace pro všechny nosorožce na světě,“ uvedl Přemysl Rabas, ředitel dvorského safari parku.

Safari Park Dvůr Králové je jedinou zoologickou zahradou, kde se podařilo nosorožce bílé severní odchovat. Poslední tři zvířata se však nemohou rozmnožit přirozenou cestou, proto dvorský safari park vede snahy o jejich záchranu pomocí technik umělé reprodukce.

autoři: Milan Baják , Jan Stejskal - Safari Park Dvůr Králové
Spustit audio

Související