Zhoršil se zdravotní stav posledního samce nosorožce tuponosého severního na světě

1. březen 2018 10:55

Bohužel máme špatné zprávy z Keni. Zdravotní stav Sudána, posledního samce nosorožce tuponosého severního na světě, se začíná výrazně zhoršovat. Vzhledem k jeho pokročilému věku navíc není velká naděje na jeho zlepšení. 

Na konci roku 2017 se na Sudánově pravé zadní noze rozvinula infekce, která souvisela s jeho vysokým věkem. Tým veterinářů z několika zemí okamžitě posoudil vážnost zranění a nasadil léčbu, na kterou samec dobře reagoval.

V lednu a až do poloviny února se znovu normálně pohyboval a jeho stravovací návyky se rovněž vrátily do normálu. Výrazně se zlepšila i jeho celková aktivita.

Sudán, poslední samec nosorožce tuponosého severního na světě

V posledních dnech se ovšem projevila další infekce, mnohem hlubší a přímo pod tou původní. Znovu byla zahájena léčba a navzdory velkému úsilí veterinářů a ošetřovatelů, kteří Sudánovi poskytují nepřetržitou péči, se zranění nehojí dobře. Současný stav Sudána v nás vyvolává velké obavy - jde o velmi staré zvíře a my nechceme, aby jakkoli trpěl.

O vývoji jeho zdravotního stavu nás budou nadále informovat ze Safari Parku Dvůr Králové nad Labem. Budeme vám vděční, pokud na Sudána budete myslet společně s námi.

autoři: Milan Baják , Andrea Jiroušová , Pavla Kindernayová
Spustit audio

Související