Nejen o fotografiích migrace milionů pakoní v Africe s „indiánem a lovcem“ Václavem Šilhou

Při poslechu dalšího pokračování pořadu "Na cestách s Petrem Voldánem" budete asi muset víc pustit "na špacír" vaši fantazii a představivost. A nebo se v pravidelné podvečerní pondělní hodince na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové i ČRo Pardubice orientovat podle fotografií u tohoto textu na internetu. 

Představit si totiž - ač se o to s autorem fotografií Václavem Šilhou hodně snažíme - například přechod milionů pakoní v Africe přes vodní tok, to není jen tak. Stejně jako to všechno zachytit s potřebným nábojem dramatičnosti a jedinečnosti takového projevu odvěkých obyvatel přírody. Čeká nás zkrátka opět zajímavé rozhlasové cestování.

Místo problému křivých zdí raději fotografem

Čtěte také

Když jsem z cestovatelského kufříku při natáčení rozhovoru s Václavem Šilhou vytáhl zednické náčiní, můj host se rozesmál a hned věděl "odkud vítr fouká". Připomněl jsme mu tím jeho podnikání - vedl totiž před lety stavební firmu.

Když ho ale přestalo bavit řešení prozaických problémů, kterými prý byla i neschopnost některých "řemeslníků" postavit rovnou zeď, rozhodl se Václav Šilha, že se raději bude věnovat svým dvěma koníčkům - cestování a fotografii.

Cesta až do renomovaných časopisů

Čtěte také

A tak mimo jiné uslyšíte, jak cesta dnes mezinárodně respektovaného fotografa vedla až do prestižních časopisů. Fotografie přírody a jejích obyvatel nakonec mohou obdivovat čtenáři například stránek National Geographic, BBC Wildlife Magazine a dalších.

Že Václav Šilha skutečně umí fotit zvířata v přírodě Afriky, ale i v Mongolsku, Ekvádoru, Španělsku - zkrátka na šesti kontinentech, to dokazují různé ceny. Mezi nimi i Czech Press Photo.

Koně a ohně neb o orlí lovci

Ani se nám všechno do hodinového rozhovoru nevešlo, protože Václav Šilha má zážitků z cest za unikátními záběry nepřeberně.

Mongolsko - pohoří Altaj

A tak jsme se zastavili alespoň u festivalu koní a ohně ve Španělsku, za komunitou orlích lovců v Mongolsku, ale i na Jižních Sandwichových ostrovech v ledových vodách poblíž Antarktidy. Je tu navíc nějaká spojitost se sendvičem? Poslechněte si v pořadu Na cestách.

Indián, lovec i gangster

Fotografování mě baví, protože si můžu hrát na indiány, orlí lovce nebo třeba i gangstery a nikomu to nepřijde zas až tak moc divný.

To o rozmanitosti své tvorby prohlašuje Václav Šilha a tak uslyšíte také vysvětlení, jak se dá propojit Birmingham a Vyšehradem a Janem Budařem. I při této podivné cestě budeme ale u fotografie.

Nebezpečí kontra hloupost

Dostává se fotograf při snaze o unikátní snímky obavy budících zvířat do nebezpečných situací? Václav Šilha takové momenty označuje za hloupost a sám se podobnému stylu lovu fotografií vyhýbá.

Na cestách s Petrem Voldánem a fotografem Václavem Šilhou

Přitom má úžasné snímky lvů i dalších šelem, krokodýlů nebo ohromných slonů z minimální vzdálenosti. I jeho fotografie milionových stád migrujících pakoní budí respekt.

Folklór z východu Čech

V kontrastu s těmito exotickými fotografiemi ze světa je multimediální projekt Tradice v obrazech.

Čtěte také

V něm Václav Šilha s několika spolupracovníky mapuje lidových tradice - kroje, zvyky a řemesla v Čechách, protože nejen Morava má takových příkladů letitých tradic spoustu.

A tento projekt zavedl Václava Šilhu také do České Skalice i k zachycení krojů z lokalit kolem Chrudimi nebo Poličky. A proč zmiňujeme v rozhovoru třeba Kukleny?

To a mnohem víc se dozvíte v pondělí 4. září po zprávách v 18:00 v pořadu Na cestách s fotografem Václavem Šilhou na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové a Českého rozhlasu Pardubice nebo poté z rozhlasového audio archivu.

Petr Voldán

autoři: Petr Voldán , baj
Spustit audio

Související