Nejen mysliveček na posedu má palouk pěkně v dohledu. Na přírodu myslí i myslivkyně!

12. listopad 2016
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Myslivkyně Jitka Vaňková Přibylová

Jaké to je, začít se myslivosti věnovat až po čtyřicítce? Navíc, když jste žena a musíte svým mužským kolegům dokázat, že to není jen váš rozmar. Jitka Vaňková Přibylová s myslivostí vlastně začala mnohem dřív. Pochází z obce Dolní Radechová u Náchoda. Už jako malé dítě chodila s dědečkem na hony. A když se naučila číst, kupovala si časopisy o myslivosti. A to v době, kdy si její kamarádky povídaly o módě a zkoušely první kosmetické výstřelky.

Odmala si pěstovala rovněž lásku k přírodní literatuře, ráda četla, kreslila, psala krátké povídky i skládala básničky.

Přesto - jít do lesa s puškou a ulovit si svou první kořist ještě nějaký ten rok trvalo.

Paní Jitka je původem ekonomka. Přesto ze světa čísel do lesa neměla nikdy daleko. Čas na přírodu si dokázala pokaždé najít.

Čtěte také

A když sebrala potřebnou odvahu a také odhodlání naučit se střílet a projít všemi nelehkými zkouškami, rozhodla se, že se stane myslivkyní.

Myslivost, to nejsou jenom hony. Je to především celoroční starost o zvěř v lese.Jitka Vaňková Přibylová, myslivkyně

Novým impulsem k literární tvorbě se pro Jitku Vaňkovou Přibylovou stalo zahájení myslivecké činnosti. V hlavě jí tak začal zrát nápad napsat knížku o ženách provozujících myslivost.

Uvědomuje si, že skupina myslivkyň není příliš početná a že vstupuje do oblasti, která byla odnepaměti doménou mužů. Přesto ale sdílí přesvědčení, že i ony mají stejně hluboké zážitky jako zástupci mužského pohlaví.

Křtění druhé knížky S ženou myslivcem od plotny do lesa a naopak šéfredaktorem časopisu Myslivost ing. Jiřím Kasinou v Rožnově pod Radhoštěm. Vedle mne ilustrátorka knížky Hana Křenková a další členové Klubu autorů při ČMMJ se svými knížkami

Myslivecký klobouk i všechny ulovené trofeje si plně zaslouží
Nejen pro stovky hodin pročekaných v lese, ale především pro službu, kterou jsou všichni myslivci přírodě povinováni.

Jitka je majitelkou chovné stanice hladkosrstých jezevčíků a psy sama vede na zkouškách i soutěžích. V současné době žije ve Slavoňově, v podhůří Orlických hor, nedaleko Nového Města nad Metují.

O tom jaké to je, když si v životě jdete za svými sny, byla řeč v sobotu 12. listopadu 2016 po 18. hodině.

Do lesa k dubovému stolu vás zve autorka pořadu Návštěva Eva Boudová.

Lovecké zbraně (ilustrační foto)
autor: ebo
Spustit audio