Nebezpečí infekcí z potravin. Rizikové je nejen drůbeží maso, ale i domácí vejce!
MUDr. Renata Kračmarová v naší radioporadně. Téma: nebezpečí infekcí z potravin. Které bakterie vyvolávají otravy jídlem? Prevence a léčba.
Co se týká střevních infekcí, tak tam lze kalendářní rok rozdělit na dvě poloviny. V té chladnější polovině nám většinou převlají infekce virové, které se šíří mnohdy i kontaktem, někdy i kontaminovanou vodou a podobně. V té teplejší letní části, tam potom přicházejí ke slovu bakteriální střevní infekce a ty skutečně mají co dělat s potravinami a se zacházením s nimi.
S létem nám přichází doba grilování a to je právě ta doba, kdy se dělají největší technologické chyby při přípravě jídla. Měli bychom používat dvoje kleště a dvoje podložní mísy nebo prkénka.
Nebezpečnou zónou je okrajová část grillu, která není tak rozpálená a je jen teplá. A po grillování tam často maso necháváme „dojít“.
Příprava jídla v polních podmínách je rizikem vždy
Nejrizikovější skupinou z mas je drůbeží maso, pokud používáme jiná masa, nebo mletá masa, může se zkontaminovati při přípravě i takové maso.
Je zapotřebé u každého masa úzkostlivě dodržovat hygienické podmínky. Také musíme počítat s tím, že maso bývá zkontaminované z povrchu a centrum masa tak rizikové není. Musíme mít jistotu, že se zvenku na maso nic nedostane. V takovém případě si můžeme připravit i krvavý steak.
Rizikovou potravinou jsou domácí vejce
Existuje takový nezlomný mýtus, že u domácích vajec nemusíme tolik dbát na jejich důkladné, tepelné zpracování. Bohužel opak je pravdou. Právě z domácích vajec jsou nákazy salmonelou častější.
Reservoárem salmonel je venkovní ptactvo, zejména vodní. A tím pádem zkontaminovat krmení volně chovaných slepic je velmi snadné. A ty už to potom salmonelu předávají dál.
Domácí chovy nejsou veterinárně kontrolované a k infekci může dojít v tom chovu kdykoliv. Domácí vejce jsou bezesporu výborná, ale i u nich platí pravidlo důkladného, tepelného zpracování.
Riziková jsou míchaná vejce, volská oka a také použití syrových žloutků do krémů.
Související
-
Mohou nás čisté ruce zachránit před nemocemi? Viry a bakterie jsou všude kolem nás
Nemocniční hygienik MUDr. Lenka Hobzová v naší radioporadně. Téma: viry a bakterie okolo nás. Jak si správně mýt ruce? Hygiena domácnosti.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka