Na polské straně Orlických hor má vyrůst vyhlídková věž. Část našich starostů ale stavbu kritizuje

12. červen 2017
Pohled na věž od Masarykovy chaty u Šerlichu

Polský soukromý investor plánuje na vrcholu hory Šerlich, prakticky na hranicích s Českou republikou, postavit novou vyhlídkovou věž s observatoří. Starostové na české straně Orlických hor teď řeší problémy, které po otevření mohou vzniknout. Podle některých se nehodí do krajiny, jiní upozorňují na nedostatečnou infrastrukturu, především minimum parkovacích míst.

„Mám z toho obavy, že pohledově to nebude nic krásného. Když bude svítit sluníčko, bude se to od té skleněné a ocelové konstrukce odrážet," říká nezávislý starosta Orlického Záhoří Vojtěch Špinler. Orlické hory podle něj nejsou Krkonoše a turisté do nich jezdí hlavně kvůli klidu. „Když budou tyto stavby vznikat, i když ne na naší straně, vzdledem k tomu, že vím, jak funguje polské středisko Zieleniec, my tomu říkáme polský Disneyland, tam mám z toho obavu, že nám to ty naše krásné Orlické hory trochu poškodí."

Podle kritiků chybí odpovídající zázemí pro návštěvníky

Dalším, komu stavba vadí, je nezávislá starostka Deštného v Orlických horách Alena Křížová. Čeští turisté mířící k vyhlídkové věži s observatoří totiž prý nebudou mít kde zaparkovat. „To je dostupné pěšky z parkoviště na Šerlichu. Jste tam za 5 či 10 minut, podle toho, jak jste zdatní chodci. Ale tam je opravdu jen takové úzké parkoviště."

Čtěte také

Ze stejného důvodu vnímají plánované investice na vrcholu hory Šerlich jako problematické také ochranáři. David Rešl z Agentury ochrany přírody a krajiny navíc upozorňuje, že česká strana hory patří do soustavy chráněných území Natura 2000. „Chceme iniciovat na ministerstvu životného prostředí mezistátní vyhodnocení, aby se vyhodnotil vliv na české území."

Konstrukce věže

Ochranáři s výrazným rozšiřováním parkovacích míst na hřebenech nesouhlasí, jednou z možností by prý mohla být kyvadlová doprava z podhůří. Ani ta ale prý není ideálním řešením.

„Zisk z té investice zůstane v Polsku a tady na české straně s tím budou jen problémy," říká David Rešl.

Obavy ochranářů i starostů obcí v pohraničí řeší už i vedení Královehradeckého kraje. Žádné konkrétní opatření nebo rozhodnutí ale zatím krajský úřad nevydal.