Máte také rádi zmrzlinu?

27. leden 2012

Mražený mléčný výrobek ze směsi smetany nebo mléka, cukru, vajec, a různých přísad - například ovoce, čokolády či vanilky - to je zmrzlina.

Sníh a led ochucený medem nebo ovocnou šťávou znali už ve starém Řecku a Egyptě. V roce 1903 byl patentován zmrzlinový kornout a v roce 1921 byla vyrobena první zmrzlina s dřívkem. Roku 1936 byl sestrojen plně automatický rotační stroj, který zmrzlinu na špejli vyráběl.

Dříve se zmrzliny vyráběly v mlékárnách, dnes v mrazírnách. Býval to mléčný výrobek z mléka a smetany, v současné době se na jeho výrobu většinou používají rostlinné tuky. Pro průmyslově vyráběné zmrzliny se používají různé příchutě, které obsahují např. sušené mléko, guárovou gumu, stabilizátory, aromatické látky přírodně identické a barviva.

A právě za zmrzlinou, letní pochoutkou pro malé i velké, do královéhradeckých ulic vyrazil redaktor Ondra Vaňura.

Pravá italská zmrzlina není vyrobena z vody, rostlinných tuků a umělých přísad, ale ze smetany a čerstvého ovoce. To se odráží na její kvalitě a ceně. Zmrzlina vyrobená z přírodních surovin má vždy méně jásavou barvu než zmrzlina z umělých ingrediencí.

autor: ova
Spustit audio