Lékaři stárnou a mladých je nedostatek. Nejvíc chybí v malých obcích
Lékaři v Královéhradeckém kraji stárnou a hrozí jejich nedostatek. Mladí odborníci totiž často odcházejí do zahraničí. Hůř jsou na tom odlehlá místa kraje a menší obce. Ve městech je situace zatím dobrá, ale i to by se mohlo změnit.
"Situace je taková, že vlastně není komu předat praxi. Takže pracujeme stále," říká Milan Musil, který má svou soukromou praxi v Kostelci nad Orlicí.
Věkový průměr praktických lékařů v královéhradeckém kraji, se totiž postupně zvyšuje, jak dodává Jana Třešňáková (ČSSD), krajská radní pro oblast zdravotnictví: "Lékaři stárnou. A u praktických lékařů pro dospělé v kategorii 50 až 59 let je 40 procent lékařů. A nad 60 let je 28 procent lékařů."
Že lékaři v regionu stárnou, potvrzuje i předseda české lékařské komory z Hradce Králové Eduard Havel.
Zároveň ale dodává, že někteří lékaři nemají problém přesluhovat: "Praktický lékař z hlediska svého odchodu do důchodu a předání praxe nemá horní limit. To znamená, jestliže je v dobré kondici, jestliže pracuje dostatečně funkčně, tak nemusí odejít do důchodu."
To potvrzuje i Milan Musil, který už je ve starobním důchodu: "Já už dva roky přesluhuji. S tím předáním by snad velký problém nebyl co se týče administrativy, klientely a tak podobně. Ale problém je v tom najít někoho vhodného, kdo by to vše převzal."
Podle Eduarda Havla se s nedostatkem lékařů ale začínají potýkat i nemocnice: "Problém je ten, že začíná být obecně nedostatek lékařů. V nemocnicích se to zatím skrývá funkčností oddělení. Prostě nějak fungují, ale i tam je významný nedostatek lékařů. A myslím si, že v nemocničním prostředí je ten problém ještě větší než u praktických lékařů."
Mladí doktoři totiž často odcházejí do zahraničí, což Eduarda Havla nepřekvapuje: "Ano, lékaři do zahraničí odcházejí. A je to závažný jev. Odcházejí tam proto, že jsou lépe finančně ohodnoceni. Ale jsou ohodnoceni lépe i společensky. A mají snadnější postgraduální vzdělávání."
Královéhradecký kraj proto připravil koncepci zdravotnictví pro roky 2016 až 2020.
Má za úkol stabilizovat situaci, a přimět mladé odborníky, aby v regionu zůstali.
Krajská radní Jana Třešňáková (ČSSD) říká, že k tomu budou sloužit i stipendia, kdy bude mít student praxi zadarmo a pak i zajištěné místo: "Uvažujeme o tom a připravujeme tuto novinku od začátku školního roku 2016-17. Měla by se týkat jak mediků, tak se pokoušíme toto zavést i na středních zdravotnických školách."
Zdravotnického personálu totiž ubývá napříč všemi profesemi.
Podle Eduarda Havla i Milana Musila za to do jisté míry může i složitý a zdlouhavý systém vzdělávání.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Povinná školní docházka ať trvá i dva roky na střední škole, navrhuje ODS. ‚Nesmysl,‘ oponuje ředitel
-
Žádná duševní nemoc. Znalci u soudu popsali osobnost muže, který nechal znásilňovat manželku
-
ŽIVĚ: Česká reprezentace nastoupí v Lize národů proti Ukrajině, Radiožurnál Sport odvysílá přímý přenos
-
Škoda za 200 milionů. Detektivové vyšetřují podvod při převodu majetku pražského arcibiskupství