Krásné želvy paprsčité mají svůj jediný pravý domov na Madagaskaru. Druhý našly ve Dvoře Králové

10. květen 2024 20:55

Dnes se v Safari Parku Dvůr Králové vydáme za želvami. A bude to, jako bychom se přenesli na ostrov Madagaskar, na jediné místo na světě, kde žijí krásné želvy paprsčité. Poznáte je podle toho, že z každé části jejich tmavého krunýře vycházejí světlé linky a tvoří hvězdu. 

Ve dvorském safari parku se o vzácné želvy paprsčité a jejich mláďata stará Martin Smrček, za kterým se vypravila redaktorka Dana Voňková.

Čtěte také

Želva paprsčitá je endemitem ostrova Madagaskar. Tento druh je považován za jednu z nejkrásnějších želv. Z každé části tmavě zbarveného krunýře vycházejí světlé linky a tvoří tvar hvězdy. Je to druh býložravý, ve volné přírodě se živí listy, květy a plody. V období dešťů pijí vodu zachycenou na kamenech.

Pro dobu rozmnožování je příznačné, že samci o samice bojují. Po spáření samička naklade do hnízda v zemi až 12 vajíček. Děje se tak na konci období dešťů, což bývá od února do dubna. Za deset i více měsíců se z vajíček začnou klubat mláďata. Čerstvě vylíhnutá mají černé až šedobílé zbarvení, ale rychle získají barvu dospělých jedinců.

Želvy paprsčité se dožívají 50 i více let

Populace želv paprsčitých má klesající tendenci. Hlavními příčinami ohrožení je ztráta přirozeného prostředí (např. pro uvolnění zemědělské půdy) a také lov. Želvy se z volné přírody odchytávají pro obchod s domácími zvířaty i pro části jejich orgánů. Za větší hrozbu než mezinárodní obchod je nicméně považován lokální lov ze stran malgašských obyvatel.

Želva parsčitá

Podle odhadů z roku 2003 je každý rok ve volné přírodě odchyceno na 45 000 dospělých želv, přičemž čísla od té doby zřejmě vzrostla.

Čtěte také

Maso želv je na Madagaskaru tradičně populární zejména o svátcích, jako jsou Vánoce a Velikonoce. Od přelomu 20. a 21. století však želví maso proniklo i do barů, kde se stalo oblíbenou barovou svačinkou majetnější vrstvy obyvatelstva. Pro lidi etnik Antandroy a Mahafaly, kteří žijí v původním areálu výskytu želvy paprsčité, je konzumace želv kulturní tabu, lov tedy probíhá spíše ze stran přistěhovalců nebo návštěvníků oblasti.

Mezinárodní svaz ochrany přírody zařadil želvu paprsčitou mezi kriticky ohrožené druhy, od roku 1975 je zařazena do druhé přílohy Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin, chráněna je také madagaskarskými zákony. Vyskytuje se v několika chráněných lokalitách.

Budeme věřit, že obchod s želvami se na Madagaskaru podaří zcela zastavit a tento ostrov zůstane jediným, ale i příznivým domovem želv paprsčitých.

autoři: Dana Voňková , baj
Spustit audio

Související