Krásné želvy paprsčité mají svůj jediný pravý domov na Madagaskaru. Druhý našly ve Dvoře Králové
Dnes se v Safari Parku Dvůr Králové vydáme za želvami. A bude to, jako bychom se přenesli na ostrov Madagaskar, na jediné místo na světě, kde žijí krásné želvy paprsčité. Poznáte je podle toho, že z každé části jejich tmavého krunýře vycházejí světlé linky a tvoří hvězdu.
Ve dvorském safari parku se o vzácné želvy paprsčité a jejich mláďata stará Martin Smrček, za kterým se vypravila redaktorka Dana Voňková.
Čtěte také
Želva paprsčitá je endemitem ostrova Madagaskar. Tento druh je považován za jednu z nejkrásnějších želv. Z každé části tmavě zbarveného krunýře vycházejí světlé linky a tvoří tvar hvězdy. Je to druh býložravý, ve volné přírodě se živí listy, květy a plody. V období dešťů pijí vodu zachycenou na kamenech.
Pro dobu rozmnožování je příznačné, že samci o samice bojují. Po spáření samička naklade do hnízda v zemi až 12 vajíček. Děje se tak na konci období dešťů, což bývá od února do dubna. Za deset i více měsíců se z vajíček začnou klubat mláďata. Čerstvě vylíhnutá mají černé až šedobílé zbarvení, ale rychle získají barvu dospělých jedinců.
Želvy paprsčité se dožívají 50 i více let
Populace želv paprsčitých má klesající tendenci. Hlavními příčinami ohrožení je ztráta přirozeného prostředí (např. pro uvolnění zemědělské půdy) a také lov. Želvy se z volné přírody odchytávají pro obchod s domácími zvířaty i pro části jejich orgánů. Za větší hrozbu než mezinárodní obchod je nicméně považován lokální lov ze stran malgašských obyvatel.
Podle odhadů z roku 2003 je každý rok ve volné přírodě odchyceno na 45 000 dospělých želv, přičemž čísla od té doby zřejmě vzrostla.
Čtěte také
Maso želv je na Madagaskaru tradičně populární zejména o svátcích, jako jsou Vánoce a Velikonoce. Od přelomu 20. a 21. století však želví maso proniklo i do barů, kde se stalo oblíbenou barovou svačinkou majetnější vrstvy obyvatelstva. Pro lidi etnik Antandroy a Mahafaly, kteří žijí v původním areálu výskytu želvy paprsčité, je konzumace želv kulturní tabu, lov tedy probíhá spíše ze stran přistěhovalců nebo návštěvníků oblasti.
Mezinárodní svaz ochrany přírody zařadil želvu paprsčitou mezi kriticky ohrožené druhy, od roku 1975 je zařazena do druhé přílohy Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin, chráněna je také madagaskarskými zákony. Vyskytuje se v několika chráněných lokalitách.
Budeme věřit, že obchod s želvami se na Madagaskaru podaří zcela zastavit a tento ostrov zůstane jediným, ale i příznivým domovem želv paprsčitých.
Související
-
Želva vypravuje africké pohádky. Nová knížka Lenky Vágnerové, dcery Josefa Vágnera, je pro děti
Dnešní zastávka v Safari parku Dvůr Králové patří africkým pohádkám. Novou knihu s názvem „Želva vypravuje“ z archivních poznámek uspořádala dcera Josefa Vágnera Lenka.
-
Vylíhnutí vzácné „palačinkové“ želvy překvapilo chovatele v safari parku. Z písku ji vylákala sprcha
V Safari Parku Dvůr Králové se vylíhla vzácná a náročná želva skalní. Inkubace proběhla bez zásahu člověka přímo v expozici Vodních světů, což je velmi neobvyklé.
-
Tři kriticky ohrožené želvy pavoukovité přicestovaly do dvorského safari parku z italského Janova
Želvy, které nově chová Safari Park Dvůr Králové, jsou sice malé a mají na krunýři atraktivní pavoučí kresbu, ale nejsou do domácího terária vhodné.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Otázky a odpovědi: Je Zelenskyj legitimní prezident a kdy půjdou Ukrajinci znovu volit hlavu státu?
-
Z dětského domova už zpět do rodiny nechci, říká 17letá Anna, která se podívala s divadlem i do USA
-
Pirátům se úplně rozpadlo voličské jádro, upozorňuje analytička. Rozebírají ho prý vládní strany
-
ONLINE: Macron po summitu v Paříži mluvil s lídry USA a Ukrajiny. ‚Je nutné sjednat silný mír,‘ uvedl