Ve volné přírodě zranitelné želvy ostruhaté se líhnou v teple inkubátorů dvorského safari parku

6. květen 2022 19:42

Pokud máte rádi želvy, vezmeme vás v Safari Parku Dvůr Králové do míst jejich příchodu na svět. Nahlédneme do malé místnosti s inkubátory, které tvarem připomínají ledničky. Ovšem jen v teple se v nich z vajíček líhnou například ve volné přírodě zranitelné želvy ostruhaté. 

Ve dvorském safari parku se o odchov želv už léta stará Martin Smrček, za kterým se vypravila redaktorka Dana Voňková.

Název "ostruhatá" získala tato želva podle dvou až tří výrazných výrůstků vedle ocasu. Je to třetí největší želva světa /po galapážské želvě sloní a seyšelské želvě obrovské. Po vylíhnutí rostou poměrně rychle. Jako i další želvy, je želva ostruhatá dlouhověká, odhadovaný věk dožití je 50 až 150 let.

Čtěte také

Želva ostruhatá žije na jižní Sahaře a v Sahelu, v polosuchých oblastech od Senegalu,Mali a Mauretánie,na západě až po Etiopii a Erireu na východě. V těchto na vláhu chudých oblastech si želva ostruhatá vyhrabává podzemní úkryty vedoucí do míst s vyšší vlhkostí, kde přečká nejteplejší část dne.

Úkryty bývají obvykle kolem 0,75 metru hluboké, ale známe i záhraby o hloubce kolem 3 metrů.

Ke kopulaci dochází těsně po skončení dešťové sezóny, od září do října. Samci spolu bojují o právo oplodnit samice a jsou přitom obvykle velmi hlasití.

Ve volné přírodě velmi zranitelné želvy ostruhaté se líhnou v inkubátorech dvorského safari parku

Po 60 dnech od oplození samice začínají hledat vhodné místo pro nakladení vajec. Obvykle vyhrabou 4 až 5 hnízd než si zvolí ideální místo pro svou snůšku.

Budování hnízda může trvat až 5 hodin. Snůška obsahuje 15 až 30 vajec. Po nakladení vajec samice hnízdo opět zcela zahrne hlínou. Želvy se líhnou po 90 až 120 dnech.

Želva ostruhatá je vedena v Seznamu ohrožených druhů IUCN jako zranitelná.V seznamu CITES je uváděna nulová roční kvóta na vývoz jedinců ulovených v přírodě.

autoři: Dana Voňková , baj
Spustit audio

Související