Královéhradecký kraj chce i letos pracovat na změnách ve středním školství

14. leden 2018 10:40

Změny ve středním školství v Královéhradeckém kraji často diskutovanou optimalizací neskončily. Krajští zastupitelé rozhodli v prosinci o tom, že se z více než dvou desítek škol a učilišť stane deset nových subjektů a že zmizí některá dlouhodobě nevyužitá místa v nabídkách prvních ročníků. To byl ale podle vedení hejtmanství jen první krok.

Přijímací zkoušky už školy nevypíší na více než patnáct stovek míst, která ještě vloni vypsána byla, ale kam se prakticky téměř nikdo nehlásil.

I tak je podle náměstkyně hejtmana pro školství Martiny Berdychové z hnutí Východočeši potřeba v nastaveném trendu pokračovat, volných a dlouhodobě nevyužitých míst je pořád několik tisíc: „Určitě už během letošního roku, možná v listopadu, budeme zase zastupitelstvu předkládat nějaké změny. Nevím, jestl tedy budou tak razantní, jako slučování škol, ale té oborové nabídce se určitě budeme ještě během roku 2018 věnovat. A nějaké změny budou radě předkládány."

Dotknout by se mohly například gymnázií, kterým se první vlna optimalizace vyhnula. Samotné střední školy, které se teď chystají na příští školní rok, budou mít v řadě případů nového ředitele. Rada Královéhradeckého kraje rozhodla o plošném výběrovém řízení, po kterém postupně od poloviny března bude jasno o obsazení přibližně pěti desítek ředitelských postů.

Přednost budou mít ty školy, kterých se týkalo sloučení nebo splynutí - ty musí mít jasno o personálním obsazení co nejdřív. Potvrzeno by mělo být také to, že výuka bude pokračovat ve všech městech, kterých se už optimalizace dotkla. Ve zřizovacích listinách nových škol bude uvedeno nejen co, ale i kde se bude učit.

Noví studenti Střední umělecko-průmyslové školy Karlovy Vary

Strach o osud středního školství ve městě měli třeba v Lázních Bělohradu a podle starosty Pavla Šubra ze Starostů a nezávislých ani přes zápis ve zřizovací listině úplně klidní nejsou: „Kraj mne nepřesvědčil. Pro mne je potěšující hlavně to, že začne opravdu to zateplení. Takže po těch 5 let by tady měla být výuka garantována. Ale nedovedu si moc představit, jak to bude nový ředitel řešit třeba z nějakého pohledu ekonomického, když v Hořicích zůstane pár dětí, v Bělohradě zůstane pár dětí. Využívat všechny ty areály mi přijde neekonomické."

Jak ale zopakovala Martina Berdychová, ekonomické hledisko je sice důležité, ale ještě důležitější je systém samotné výuky a vlastní způsob vzdělávání, který je prý potřeba upravit tak, aby odpovídal společnosti a prostředí, ve kterém děti vyrůstají. Sama učitelům vysvětluje a opakuje, že jim pracovní smlouvy nekončí a že se s nimi počítá i dál.

„Pro nás je důležité, aby i uvnitř ten pedagogický sbor tu změnu přijal. Protože nás teď čeká aktuálně přijímací řízení, které musí být do konce ledna vyhlášeno. My jsme na radě ještě schvalovali oborovou optimalizaci. Které obory budou skutečně pro ten školní rok nabízeny a které ne. Tak aby v tom měli jistotu a mohli s těmi rodiči řádně komunikovat, aby věděli, co bude nabízeno," uzavírá Martina Berdychová.

autor: lcz
Spustit audio

Související