Krajiny Oskara Teimera. Nedožité listopadové devadesátiny velkého umělce a milovníka přírody
V nedělním podvečeru si společně připomeneme život a dílo pozoruhodného regionálního umělce - kreslíře, malíře a grafika Oskara Teimera z Černína na Bělohradsku. V těchto dnech ve Štorchově síni Městského muzea v Hořicích vrcholí retrospektivní výstava k jeho nedožitým listopadovým devadesátinám.
Proto jsme proto pro vás z rozhlasového archivu vybrali pořad Nedělní host, který s Oskarem Teimerem a s jeho dcerou Alenou natočila Vlaďka Wildová v roce 2008 u příležitosti tehdejších umělcových 75. narozenin.
K natáčení tehdy Vlaďka Wildová přizvala i umělcovu dceru Alenu. Oskar Teimer by se letos v listopadu dožil 90. let. Při té příležitosti připravilo Městské muzeum v Hořicích poprázdninovou retrospektivní výstavu z Teimerova díla, která vyvrcholí 15. listopadu - v den umělcových narozenin.
Čtěte také
Oskar Teimer se narodil 15. listopadu 1932 v Lázních Bělohrad, žil také osm let v Miletíně, kde začal svou dráhu učitele a stál u zrodu skautského střediska. Většinu života však prožil v nedalekém Černíně, kde postavil a sgrafity vyzdobil rodinný dům.
Jeho život a dílo jsou spjaty s krajem Podzvičinska, který měl velmi rád a často jej zachycoval ve svých dílech, ať již něžnými perokresbami nebo na olejomalbách a akvarelech, plných napětí proměny krajiny v průběhu dne či ročních období. Nedílnou součástí jeho díla jsou také grafiky, linoryty, v jejichž tvorbě byl skutečným mistrem.
Oskar Teimer byl také oblíbeným pedagogem a pokud mu vládnoucí režim dovolil, rád své dovednosti a zkušenosti předával svým žákům jako učitel výtvarné výchovy, naposledy na gymnáziu v Hořicích. Mnoho let také ilustroval časopis Pod Zvičinou, vydávaný touto školou.
Oskar Teimer zemřel 7. června 2010. Během svého života uspořádal nespočet výstav a první samostatná se uskutečnila v r. 1963 právě v prostorách hořického muzea. Současná výstava, připravená ve spolupráci a s obětavou pomocí rodiny Oskara Teimera, prezentuje průřez jeho krajinářské tvorby od r. 1954 až do jeho smrti prostřednictvím kresby, malby i grafiky.
Režii pořadu Nedělní host měl Pavel Krejčí.
Související
-
Krajina ukrytá uvnitř světa. Malíři Orlických hor v Galerii moderního umění v Hradci Králové
V Galerii moderního umění v Hradci Králové je velká výstava krajinomaleb z Orlických hor, průřez tvorbou slavných i regionálních autorů za posledních sto let.
-
Ikonický obraz krajináře Václava Březiny s námětem lesního polomu na Brance u Náchoda slaví 120 let
9. dubna 1902 se nad Náchodem přehnala smršť, která způsobila rozsáhlé škody v lesích. Jedno vichřicí zničené místo si vybral jako námět pro svůj obraz Václav Březina.
-
Významný krajinář první poloviny 20. století Karel Beneš se představuje na výstavě v náchodské GVU
Krajinář Karel Beneš tvořil v 1. polovině 20. století a v Náchodě působil více než 20 let jako pedagog. Ve svých malbách i kresbách zachytil řadu motivů nejen z Náchoda.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?