Koronaviru navzdory

Dodavatelé: Prádelny drží nad vodou zakázky z nemocnic

Můžou mít otevřeno, ale zakázky jim chybí. Řeč je třeba o prádelnách, čistírnách nebo dodavatelích pro restaurace. Koronakrize zasáhla citelně fungování těch, kteří mají nejvíc zakázek třeba od hotelů a gastroprovozů, které jsou kvůli nouzovému stavu už několik měsíců zavřené. Na jakou pomoc mají tito dodavatelé nárok?

Ve srovnání s těmi, které koronakrize zasáhla přímo, je podpora firem, které můžou fungovat, ale přesto je trápí výrazný pokles tržeb, určitě slabší.

Čtěte také

Například dodavatelé do restaurací se mohli do konce ledna hlásit do programu Agricovid potravinářství, ministerstvo zemědělství pro ně mělo připravené tři miliardy korun. Zájem byl ale výrazně nižší, podnikatelé se přihlásili jen o stovky milionů korun.

Někteří z nich kritizují podmínky tohoto programu, například podmínku poklesu tržeb nebo odečítání příspěvků z programu Antivirus. Ostatní dodavatelé, jako třeba zmíněné prádelny, se aktuálně můžou hlásit také o podporu z programu COVID Nájemné 3. V předchozích vlnách ale tuto možnost neměli, navíc musí doložit alespoň dvoutřetinový pokles tržeb.

Vláda ignoruje, co funguje ve světě

V pondělí vláda představila první návrh nového programu, který by mohli využít i dodavatelé. Podnikatelé by získali 500 korun za zaměstnance a den, podmínkou je ale propad tržeb nejméně o 50 procent. To se ale nelíbí například Svazu obchodu a cestovního ruchu.

 „Vidíme dvě velká rizika. Tím prvním je kritérium, že obrat musí propadnout o 50 procent. Zejména u firem, které se snažily, našly si nové zákazníky, investovaly do rozvoje, je to strašně tvrdé. Druhým rizikem je to, že vláda ignoruje, co fungovalo dobře ve světě, čili že se nahrazuje určité procento obratu,“ vysvětluje prezident svazu Tomáš Prouza.

Málo informací

A připravovaný program zatím neoceňují ani někteří dodavatelé. Třeba Asociace prádelen a čistíren mu vytýká hlavně nedostatek informací, které k podnikatelům jdou. „Máme tak málo informací, že netušíme, o jaké časovém období se bavíme,“ říká prezidentka asociace Jana Puškáčová.

Dodavatelé mají nárok také na podporu z programu Antivirus B. Ten jim pokryje 60 procent nákladů na mzdy při omezení výroby a služeb kvůli výpadku poptávky, personálu nebo surovin do 29 tisíc korun.

Spustit audio

Související