Koronaviru navzdory
Matka-samoživitelka: „Někdy to zvládnout nejde, musela jsem se naučit přijímat pomoc“
Ráno brzký budíček, pak péče o děti, práce, po návratu kontrola domácích úkolů, příprava večeře – a další den znovu. Taková je všední realita mnohých rodičů. Kvůli uzavřeným školám a koronavirové pandemii ale aktuálně mnohem náročnější. Obzvlášť složitou situaci mají rodiče samoživitelé. O to důležitější je naučit se říct si o pomoc, říká Gabriela Šeuerová z Olomouce. Finanční situace samoživitelů je nyní hodně závislá na podpoře státu nebo neziskových organizací.
Čtěte také
Na samoživitele se v době koronaviru nevztahuje žádný speciální program. Můžou ale požádat stát o sociální dávky – třeba o mimořádnou okamžitou pomoc nebo ošetřovné.
Celkem získali Češi od začátku pandemie koronaviru na mimořádné okamžité pomoci přes 93 milionů korun. Podle dat Úřadu práce nejčastěji od 19. října do 5. února žádali o mimořádnou okamžitou pomoc z důvodu nedostatku peněz na hygienické potřeby nebo potraviny.
Neziskovky pomáhají s jídlem i bydlením
Samoživitelům pomáhají i neziskové organizace. Třeba Klubu svobodných matek ve druhé vlně přibylo mnoho žadatelů o pomoc.
„Nárůst je patrný od pozdních letních měsíců. Mění se struktura – na jaře jsme dostávali žádosti o pomoc na úhradu potravin a léků, ten poměr se ale na podzim obrátil. Od podzimu se většina žádostí týká bydlení,“ říká Dana Pavlousková, ředitelka Klubu svobodných matek.
Třeba v této neziskové organizaci mohou žadatelé získat až 10 tisíc korun příspěvek na bydlení, 4 tisíce na potraviny a v průměru 5 tisíc korun na pomůcky pro on-line výuku dětí.
Podpora státu v oblasti potravin chybí
Další možností, kam se obrátit, jsou potravinové banky. „Od letních měsíců evidujeme víc samoživitelů, kteří potřebují naši pomoc. Zcela chybí státní podpora ve formě obědů pro děti nebo mléka a ovoce do škol,“ vysvětluje ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová.
Samoživitelů, kteří potřebují pomoc se zajištěním jídla, přibylo podle Láchové ve druhé vlně 40 procent.
Související
-
V kraji dál přibývá nakažených koronavirem, nemocných je přes 8 000 a nemocnice už nestíhají
O stovky případů denně roste v Královéhradeckém kraji počet lidí s covidem-19. Nejhorší situace je stále na Trutnovsku - tamní nemocnice už nemá kapacity pro nové pacienty.
-
Domovy pro seniory v kraji bojují s koronavirem. Nejhorší situace je na Trutnovsku, přibývá i úmrtí
Ve velké části domovů pro seniory v celém královéhradeckém kraji se situace nezlepšuje. Počty pozitivní klientů se zvyšují, přibývá úmrtí. Zařízením chybí zaměstnanci.
-
Při nákaze britskou mutací covidu-19 je podle vědců dominantním příznakem kašel a bolest v krku
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Jaké úspěchy vědci zaznamenali na poli archeologie, lékařských výzkumů či vesmírných projektů?
Nejnovější zprávy
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka