Koráby pouště Šarlota a Omar si užívají v Safari Parku Dvůr Králové pohodlný život
Dnes vám představíme Šarlotu a Omara. Kdyby žili v některé z arabských zemí, určitě by se proslavili jako závodní velbloudi. V Africe by byli nejspíš součástí karavan a nosili by těžké náklady nebo třeba turisty. Mimochodem, velbloud dokáže se 150 kilogramovou zátěží denně ujít i 40 kilometrů.
Jak je to s onou "zásobárnou" tekutin, díky níž vydrží velbloudi horka? Mají v hrbech vodu?
Královédvorská ZOO chová dva jednohrbé velbloudy - Omara a Simonu. Najdete je poblíž africké lávky v pěší části areálu. Zvláště Omar rád odpočívá v lehu na zádech, tak si prohlédnete velké"mozoly" na jeho břiše a končetinách - díky nim velbloudi dobře snášejí ve volné přírodě horko rozpáleného písku. Jsou prostě věci, které ani z paměti zvířat nemizí...
Ovšem Šarlota a Omar prožívají daleko pohodlnější život, protože jsou v péči starostlivého ošetřovatele Jiřího Kabáta a patří do kolekce afrických zvířat Safari Parku Dvůr Králové. A zašla se za nimi podívat reportérka Dana Voňková.
Velblouda jednohrbého, kterého chová i Safari Park Dvůr Králové, počítáme mezi mimochodníky. Latinský název je Camelus dromedarius. Zvíře pochází ze severní Afriky a Arábie. Ve volné přírodě obýval pouště a polopouště, živil se trávou a keři. Dnes je v těchto končinách chován jako domácí zvíře.
Zdivočelého velblouda najdete v Austrálii, ve volné přírodě byl ve své domovině vyhuben.
Velbloud je pověstný tím, že vydrží až 7 dní bez vody. Jeho organismus snese i dvacetiprocentní úbytek vody - jen pro zajímavost člověk zemře už při dvanáctiprocentním úbytku vody.
Velbloudi došlapují na mozoly na dvou prstech. Právě mozoly jim umožňují kráčet po rozpáleném písku v pouštích. Jejich schopnost roztáhnout se do šířky, zabraňuje také propadu velbloudí nohy do písku.
Velbloudí hrb tvoří tukovou a vazivovou tkáň a slouží jako zásobník energie a vody. Velbloud je stádové zvíře a vytváří skupiny čítající až 20 jedinců. Rodinné stádo se skládá z jednoho samce a několika samic s mláďaty.
Velbloud se dožívá i 30 let. V kohoutku měří 190 až 230 cm, váží mezi 600 až 800 kg, samice jsou menší.
Související
-
Místo lišek dávají dobrou noc v minizoo autokempu Svatá...
Mezi obcemi Vítězná a Chotěvice na Královédvorsku leží uprostřed podkrkonošských lesů malebné udolí a v něm autokemp Svatá Kateřina. I když nemáte v úmyslu kempovat...
-
Jak vypadá krmení Krakena? Tomistomy přitahují v Safari Parku Dvůr Králové pozornost
Na světě žije asi 24 druhů krokodýlů. V Safari Parku Dvůr Králové největší pozornost přitahují tomistomy Kraken a Penelopa.
-
Vzácné okapi pomáhá Safari Park Dvůr Králové chránit přímo ve volné přírodě v Africe
Nejbližších příbuzných žiraf, okapi, žijících pouze v Demokratické republice Kongo, zbývá jen několik tisíc. Jejich ochranu ve volné přírodě podporuje dvorský safari park.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ONLINE: V Jihomoravském kraji už došlo na evakuaci, Brno prý není chráněné před stoletou vodou
-
Analytik: Ukrajinci budou v Kurské oblasti ustupovat. Udržené území ale mohou využít při jednání
-
Rok 1997 byla katastrofa, lidé jsou nervózní, říká starosta Troubek. Protipovodňová ochrana stále chybí
-
Meteorolog Žák: Povodním se nevyhneme. Po deštích nás čeká babí léto