Kdy mají zvířata největší respekt z doktora? Je to ve chvíli, když má u sebe ‚foukačku‘

18. únor 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy  Lukáš Pavlačík je v ZOO Dvůr Králové nad Labem zvířecím doktorem už 13 let

Zvířata stejně jako lidé mají své bolístky. Bolí je zuby, potřebují antibiotika, udělat ultrazvuk nebo chirurgický zákrok. My vám dnes představíme Lukáše Pavlačíka, který je v ZOO Dvůr Králové nad Labem zvířecím doktorem už 13 let. Zvířata nejen obětavě ošetřuje, ale rád za nimi cestuje i do Afriky a rád je fotografuje.

Když se Lukáše ale zeptáte, kdy z něho mají zvířata největší respekt, odpoví, že je to ve chvíli, kdy má u sebe ‚foukačku‘.

Stejně jako my lidé se bojíme injekce, i zvířata poznají, že se v tu chvíli děje něco mimořádného, něco, co nezažívají každý den.

Za Lukášem Pavlačíkem se vypravila reportérka Dana Voňková.

Čtěte také

‚Foukačky‘ s anestetikem používají veterináři jen když se objeví opravdu závažný problém a oni se potřebují dostat co nejblíže ke svým pacientům.

Velmi složitá je třeba situace u žiraf, kdy ošetřovatelé pečlivě sledují pohyb žirafích nohou, krku a hlavy.

MVDr. Lukáš Pavlačík jezdil 15 let závodně na koních a koně i ošetřoval. Říká, že jako kluk měl zvířata rád, ale spíše koketoval se studiem zoologie a přírodovědy.

Nakonec vystudoval veterinární medicínu na vysoké škole a zvířata se stala jeho velkým koníčkem.

 Lukáš Pavlačík je v ZOO Dvůr Králové nad Labem zvířecím doktorem už 13 let

Poskytují adrenalin a nutí člověka stále se něčemu novému učit. A to se mu zamlouvá.

Královédvorská ZOO chová téměř 3 000 zvířat. Společně s druhým zkušeným kolegou MVDr. Váhalou tak nemá Lukáš Pavlačík o práci nouzi.

Svět zvířat ale neopouští ani o dovolených. Rád podniká cesty do Afriky a velmi nerad vidí, jak zvířata ve volné přírodě ubývají, nebo když živoří.

autoři: DV , Lukáš Pavlačík
Spustit audio