Kapři na vánočním stole by měli stát zhruba stejně jako vloni. Sezóna byla pro rybáře příznivá

10. prosinec 2020 10:27

Sezóna byla relativně dobrá a tak nemusíme zdražovat - to je ve stručnosti přístup většiny rybářských firem k dodávkám kaprů na vánoční trh. Otázkou zůstává, jakou marži si pak nastaví samotný obchodník. A kaprů by měl být dostatek - třeba chlumecké rybářství připraví přes 600 tun ryb, z Opočna dorazí dalších asi 120 tun.

Čtěte také

„Od 1. prosince roku 2018 jsme cenu na sádkách nezměnili, takže nadále prodáváme jeden kilogram kapra bez ohledu na to, jaké je velikosti, za 85 korun," říká například ředitel rybářství Chlumec nad Cidlinou Ladislav Vacek.

Právě nákupy na sádkách a tedy vlastně přímo od zdroje jsou každoročně nejlevnější a také velmi oblíbenou alternativou nejen v Chlumci, ale i v Opočně nebo i v hradeckých městských lesích.

Stejná cena jako vloni zůstává i u dalších producentů ryb - kapra z Opočna koupíte za 98 korun za kilogram, hradeckého pak za rovnou stokorunu. Na sádkách můžete nakoupit celý rok, chystá se ale speciální předvánoční otevírací doba.

Třeba v Opočně na ní najedou od pondělí 14. prosince, říká vedoucí Správy Kolowratského rybářství Václav Kalenda.
„Přes týden máme otevřeno od 8:00 do 14:00 hodin. V pátek je to prodlouženo do 16:00 hodin a potom poslední tři dny před svátky máme také otevřeno až do 16:00 hodin."

Samotný stánkový prodej se někteří prodejci chystají spustit už 17. prosince, většinou ale až v pondělí 21. prosince.

Čtěte také

S tím třeba na chlumeckých sádkách souvisí i omezení prodej jiných druhů ryb. Kdyby někdo chtěl jinou rybu než kapra, měl by do Chlumce dorazit dřív než ve zmíněné poslední pondělí před Štědrým dnem, připomíná ředitel Ladislav Vacek.
„Pokud někdo chce například amura nebo štiku, ať si přijde v pátek 18. a v sobotu 19. prosince na běžný prodejní den. A teprve od pondělí 21. prosince rozjedeme prodej kaprů. Tak bychom byli neradi, kdyby někdo zdržoval frontu tím, že chce jinou rybu. Protože tam bude naprostá většina zájemců o kapra."

Prodejci musí nejpozději týden před zahájením prodeje nahlásit Státní veterinární správě, kdy a kde budou ryby prodávat - a čeká je například i prodej v rouškách.

Stánkový prodej kaprů by neměl ohrozit ani případný návrat Česka do 4. stupně protiepidemického systému, otázkou je, jestli bude na samotnou obsluhu dost lidí.

„Uvidíme. Zatím to ještě dáváme dohromady podle part a stánků. Také záleží jak dopadnou všechna ta opatření, která se neustále ze dne na den mění," říká například Ladislav Vacek.

autoři: Tomáš Lörincz , baj
Spustit audio

Související