Její miláčci hlídají Trumpa v Bílém domě i Putina v Kremlu. A pořád poslouchají české povely. Proč?

16. květen 2017

Jeden z našich hostů přišel pěkně po čtyřech. S ním dorazila také Jitka Pospíchalová, psí chovatelka z Lejšovky, což je nedaleko Hradce Králové.

Představte nám tohle nádherné štěňátko. Kolik mu je?
Je to sedmitýdenní pejsek, belgický ovčák malinois. To znamená krátkosrstá varianta belgického ovčáka, která je hojně využívaná v ozbrojených složkách nebo pro sportovní kynologii.

Paní Jitko, o vás jsme slyšeli docela nedávno, když se všude psalo, že americký Bílý dům a amerického prezidenta střeží pravděpodobně a hlídají právě "maliňáci" z Lejšovky. Už to máte potvrzené, už se to ví?
Ví se, že tam pracují, opravdu chrání amerického prezidenta toto plemeno. A víme také, že jsou využíváni pejskové z českých chovů, takže je dost pravděpodobné, že tam jsou i pejskové ode mě.

Už jste viděla nějakou fotografii z amerického Bílého domu?
Viděla jsem určité záběry, video a videozáběry.

Pejsci ode mě jsou v ozbrojených složkách po celém světě. Díky tomu, že mají výcvik v češtině, tak jim ty české povely nechávají. Protože ti lumpové neznají české výrazy, tedy je nemohou zneužít.Jitka Pospíchalová, psí chovatelka z Lejšovky

Vy byste to poznala i podle toho, že oni těm pejskům dávají české povely i v té Americe. A všude jinde na světě.
Ano, protože my máme velmi kvalitní chov pracovních psů. Všeobecně ve světě máme velké jméno a velkou tradici, asi 100 let, i víc. A máme tady i vynikající výcvikáře, figuranty, chovatele. A ti pejskové mají takovou předvýchovu a výcvik zhruba do roka, do roka a půl. Protože jsou využíváni a žádáni ve světě, tak mnoho z nich se posílá do Spojených států do ozbrojených složek. A tam právě díky tomu, že mají výcvik většinou v češtině, tak jim ty české povely nechávají, protože ti američtí lumpové neznají české výrazy, tedy je nemohou zneužít.

Jak jste se dostala k tomu nádhernému plemenu? Může říct základní rozdíly mezi belgickým a německým ovčákem?
Belgický ovčák může mít až 66 centimetrů u samce v kohoutku. To znamená kohoutková výška. Ta se měří na lopatkách. A váhově má pejsek zhruba 28 až 32 kilo. Německý ovčák působí takovým statnějším, mohutnějším dojmem. Ale to je dané konstitucí. Oni jsou trošku mohutnější a hlavně chlupatější. Kdežto "maliňák" je krátkosrstý, takže působí takovým ladným dojmem.

Jitka Pospíchalová, psí chovatelka z Lejšovky, ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

U vás to je, dá se říct, už celoživotní láska, ne?
Už ano. A já je vlastním zhruba okolo 25 let. Poprvé jsem zachránila jednoho voříška, potom bylo v Hradci Králové mistrovství Evropy ve výkonu psů, tak jsem se šla podívat. A tam se mně tohle plemeno velmi líbilo, protože předváděli netradiční sport, mondioring, to je kousání do celého těla, a to tady v té době ještě nebylo. A protože jsem měla toho zachráněno voříška, který vypadal úplně stejně, tak jsem si řekla, že jednou si toho "maliňáka" pořídím. Ta první se jmenovala Asrina Malidai, říkala jsem jí Asja. Ta mi dala základ chovu.

To jste ale asi tenkrát netušila, že se vaši pejskové dostanou takhle daleko, že budou střežit amerického prezidenta. Ale dokonce jsou snad i v Kremlu a Vladimira Vladimiroviče střeží?
Ano, jsou i v Moskvě. Tam jsem dostala i vyznamenání moskevské policie za přínos ruské kynologii.

A kolik máte teď štěňátek aktuálně?
Ten, co jsem jej dnes vzala s sebou, má 8 sestřiček a bratříčků, takže je z 9 štěňátek.

A celkově máte pejsků kolik?
Okolo 15. Mám ještě holandské ovčáky, ti vypadají trošku jinak. Mám štěňátka, dorostence, juniory, dospělé pejsky a mám vlastně i tři seniorky.

Proč právě tohle plemeno ty armádní a policejní složky s takovou oblibou vybírají do svých služeb?
Protože oni jsou rychlí, razantní, nekompromisní a jsou učenliví. Jsou také spolehliví, jsou nenároční na údržbu srsti a mají i vynikající zdraví.

Jitka Pospíchalová, psí chovatelka z Lejšovky, ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Jak dlouho zůstávají u vás a kdy od vás pak odcházejí?
Do České republiky odcházejí okolo sedmého až desátého týdne. A do zahraničí teď máme nový předpis Evropské unie, tam mohou jít až po 4 měsících.

A už toho pejska učíte něco i třeba od narození?
Ano, já s nimi trénuji zhruba od 4 až 5 týdnů, koušeme do hadrů, honíme se za balónkem. Jsou 24 hodin venku na zahradě, takže poznávají přírodu.

Když pak půjdou do tak náročné a těžké služby k policejním a ozbrojeným složkám, učí se i něco navíc?
Nejdůležitější základ je, aby se ničeho nebáli. Aby byli socializovaní k lidem, ke zvířatům, aby byli vystaveni různým situacím. Trenéři s nimi trénují do toho roku, roku a půl, obranu, poslušnost, stopy. Vystavují pejsky různým situacím, prostředím a zvukům.

Aby je potom nic při tom zásahu nevystresovalo.
Maliňák je takový trochuu temperamentnější plemeno. To znamená, že je i citlivější. O to víc potřebujeme vystavovat ty mladé pejsky různým rušivým vlivům a zvukům.

autor: jak
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.