Jak se strojař stane varhaníkem? Takový scénář prostě napíše život sám

22. leden 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Radek Hanuš - ředitel kůru, varhaník děkanského chrámu sv. Vavřince, varhaník v klášterním kostele sv. Augustina a sbormistr chrámového sboru

Horské městečko Vrchlabí sehrálo kdysi důležitou roli při osídlování Krkonoš. Tehdy to byl Bohem zapomenutý kraj. Dnes je město jednou z nejdůležitějších turistických křižovatek u nás, známé jako centrum turistiky a sportu. Říká se, že lidé se tam rodí rovnou s lyžemi na nohou. Ale Vrchlabí je také město s bohatou kulturní historií. Proslulo například nejstarší varhanářskou dílnou na území Čech. Funkčních varhan tam mají i dnes hned několik.

Často na ně hrává Radek Hanuš - ředitel kůru, varhaník děkanského chrámu sv. Vavřince, varhaník v klášterním kostele sv. Augustina a sbormistr chrámového sboru. A také učitel hudby a ředitel vrchlabské ZUŠ Karla Halíře.

A nejen, že na varhany hraje a učí na tento královský nástroj hrát své žáky, ale také se zajímá o historii, konstrukci a stavbu varhanních nástrojů a je autorem projektů na jejich záchranu.

Čtěte také

Ve Vrchlabí se narodil a mohl z něj být horal, lyžař, hajný nebo muzikant. Ke všemu měl předpoklady a všechno ho bavilo. Trochu nečekaně a nejspíš z rozumu se stal strojařem. Ale rozum nakonec musel ustoupit celoživotní lásce k hudbě a královskému nástroji - varhanám.

Po Střední průmyslové škole strojnické studoval obor hra na varhany na Konzervatoři Pardubice, kterou zakončil absolutoriem ve třídě prof. Václava Uhlíře.

Varhany v klášterním kostele sv. Augustina ve Vrchlabí

V roce 2011 dokončil studium oboru Duchovní hudba na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. Mohl zůstat ve velkém světě, uplatnění by tam jistě našel. Ale on se vrátil domů a učí děti lásce k hudbě, vede chrámový sbor, jako varhaník objíždí v létě, v zimě i okolní horské vesničky a zachraňuje staré cenné nástroje. Je to trochu jako za časů Zapadlých vlastenců, ale Radek Hanuš to dělá s láskou a rád.

A bylo to cítit i při našem setkání. Romana Pacáková se za ním vydala s mikrofonem do sněhem zasypaného Vrchlabí.

Chvíli si povídali u čaje v příjemně vytopené ředitelně ZUŠ, ale pak nasadili kulichy a vyrazili do vymrzlého klášterního kostela sv. Augustina. Poprvé si tam mohla zblízka prohlédnout a také „osahat“ tamní krásné varhany, Radek Hanuš na ně taky zahrál a mnoho zajímavých věcí pověděl.

Příjemný poslech vám přeje autorka pořadu Romana Pacáková.

autor: pac
Spustit audio