I zvířata občas potřebují k zubaři. Slonice Saly podstoupila ošetření klů

30. leden 2018 09:05

Ošetřovatelé a zoologové v Safari Parku Dvůr Králové přistoupili k náročnému ošetření jedné ze samic slona afrického. Slonici Saly se podél obou klů vytvořily hluboké praskliny, které by mohly do budoucna vést k vážnému poranění. Z toho důvodu jí byly oba kly zkráceny.

Zákrok trval přibližně dvě hodiny.

"Samici jsme dali sedativa v takovém množství, aby zůstala stát a nelehla si na zem, což je pro slona riziková poloha, ale zároveň aby nás pustila k sobě a nechala se ošetřit. Jakmile začaly tlumící prostředky účinkovat, kly jsme zkrátili a zabrousili hrany," popisuje zooložka Gabriela Linhart.

Oba zuby byly ale zachovány v takové délce, aby nebyla zasažena živá tkáň a aby pomocí klů mohla slonice dále manipulovat s potravou a hračkami, jak je zvyklá.

Na závěr do míst, kde zůstaly praskliny, umístil veterinář zubní tmel, který má kel scelit a zpevnit. Celá procedura připomínala nebolestivou návštěvu zubaře.

„Pokud by se stav klů u Saly neřešil, mohlo by to vést později k vážnějšímu rozštípnutí klu, což by pro ni bylo velmi bolestivé a čekala by ji tak mnohem komplikovanější operace," zakončuje veterinář Lukáš Pavlačík.

Saly zvládla ošetření statečně a hned druhý den po zákroku se spolu se slonicí Umbu vrátila do svého standardního denního režimu.

Ošetření slonice Saly
autoři: Milan Baják , Andrea Jiroušová
Spustit audio

Související