Hyeny žíhané se po 30 letech vrátily do ZOO Dvůr Králové nad Labem

21. červen 2017

Dvorská ZOO po téměř třiceti letech obnovuje chov hyen žíhaných. Tyto šelmy připomínající psy dorazily do Dvora Králové ve čtvrtek 15. června a zatím si zvykají na nové prostředí v Pavilonu šelem. Ve dvorské zahradě mají tak návštěvníci možnost vidět už dva druhy hyen - žíhané a skvrnité.

Zvířata, šestiletý samec Majabi a osmiletá samice Luca, pocházejí z rozdílných zahrad.

„Každý má k dispozici svůj vnitřní box a venkovní výběh. Boxy i výběhy spolu vzájemně sousedí. Jakmile si zvířata zvyknou na nové prostředí, provoz i ošetřovatele, pokusíme se je poprvé spojit," říká zooložka Gabriela Linhart. Samce získala dvorská zoo z nizozemského Safariparku Beekse Bergen, samice dorazila ze zoo Twycross z Anglie.

Čtěte také

Hyeny dorazily v pozdních večerních hodinách a noc strávily ve vnitřních ubikacích.

„Protože obě zvířata vypadala přes noc poměrně klidně a sežrala připravenou krmnou dávku, rozhodli jsme se jim v pátek ráno otevřít vchod do venkovních výběhů. První se na průzkum ven vydal Majabi, a to v pátek odpoledne. Během následujících dnů mohli návštěvníci ve výbězích vidět už obě zvířata. Zatím však zůstávají velmi ostražití a plaší a často se skrývají v keřích,“ popisuje jejich první dny ve dvorské ZOO Gabriela Linhart.

Do ZOO Dvůr Králové se po 30 letech vrací hyeny žíhané

Hyeny žíhané jsou jediným druhem hyeny, který se mimo Afriku objevuje i v Asii. Na rozdíl od příbuzných hyen skvrnitých, které žijí ve velkých skupinách o několika desítkách jedinců, je tento druh spíše samotářský a vyskytuje se nanejvýš v párech nebo malých rodinných smečkách.

V potravě nejsou příliš vybíravé - živí se drobnými savci, ale i bezobratlými, nepohrdnou však ani tlejícími mršinami nebo sladkým ovocem. Vyhledávají otevřené oblasti savan a stepí, přes den odpočívají v norách, aktivní jsou převážně v noci.

Poprvé byly hyeny žíhané do Dvora Králové dovezeny v roce 1980 z Bratislavy, celkem se tu během 80. let vystřídalo pět jedinců.

V současné době chová tento druh kromě dvorské ZOO také ZOO Jihlava, kde mají ve skupině sestru samice Lucy.

autoři: Andrea Jiroušová , Jakub Labský
Spustit audio