Hity šedesátých let

25. červenec 2020

Hlasování pro hity v anktě Zlatý slavík bylo soutěží pro autory písní. V šedesátých let byl tím nejúspěšnějším textař Jiří Štaidl.

Běžně se šedesátá léta počítají od roku 1960 do roku 1969. Ta naše, týkající se hitů v anketě Zlatý slavík, se ale počítají od roku1962, kdy anketa začala, do roku 1968, kdy se pro ně naposledy hlasovalo. Byla to soutěž pro autory písní a tím nejúspěšnějším se stal textař Jiří Štaidl.

Vítěz napsal mimo jiné hity roku 1964 - Cesta rájem, 1966 - C´est la vie i Lady Carneval z roku 1968. Jeho nejúspěšnějším rokem v anketě byl rok 1966, to měl v desítce polovinu (tedy pět) textů k hitům roku.

autoři: Martin Hrdinka , JMys
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.