Hasiči v Krkonoších zkoušeli nový způsob čerpání vody ze systémů pro zasněžování. Jak to dopadlo?

6. březen 2020 09:30

Hasiči v Královéhradeckém kraji dál hledají možnosti, jak připojit svou techniku na vysokotlaké systémy pro zasněžování. Právě tuhle vodu by totiž mohli využívat v okolí sjezdovek. Tam další vodní zdroje chybí a terén je pro těžkou techniku nepřístupný, zejména v Krkonoších je ale právě v takových místech řada chat a chalup.

Pod Černou horou hasiči testovali průmyslové ventily, které se ale zatím osvědčily jen částečně.

Čtěte také

Hasiči měli cvičení naplánované do posledního detailu, samotný příchod a příjezd jednotek byl bezproblémový, stejně jako cvičná záchrana podchlazeného figuranta. Pak přišel na řadu hlavní důvod cvičení - test redukčních ventilů, v zahraničí vyráběných pro průmyslové účely.

Podívat se přijel i krajský ředitel hasičů František Mencl.
„Je to zařízení, které redukuje vysoké tlaky. Konkrétně tady mohou být až 70 barů a my pracujeme řádově na nějakých 8 až 9 barech. Takže to potřebujeme zredukovat. A tohle zařízení by to mělo provést."

Myšlenka využít průmyslové ventily se narodila na podzim

Dobrovolní hasiči sice měli takzvané „zlodějky", tedy téměř podomácku vyrobené zařízení, které se na vysokotlaké rozvody zasněžování dokázalo napojit, ale použitelné nebylo, vysvětluje Rudolf Jelínek, vedoucí oddělení IZS krajských hasičů.
„Praskalo to. Takže jsme si od nich to zařízení, které měli vyrobené, půjčili. A začali jsme přemýšlet, jak to udělat, aby to bylo pro hasiče bezpečné. Protože při tlaku 70 barů je to už životu nebezpečné. Kdyby praskla hadice a vylétla spojka, tak to může kohokoliv zabít."

Hasiči zkoušeli v Krkonoších nový způsob, jak čerpat vodu ze systémů pro zasněžování

Samotné ventily si hasiči pořídili ve dvou velikostech - menší za dvanáct tisíc korun pro redukci menších tlaků, vhodný třeba pro Orlické hory, vetší za zhruba třicet tisíc, určený pro Krkonoše.

Jenže…

Silnější ventil nezafungoval tak, jak hasiči předpokládali, obrovský tlak zničil hadice a roztrhal dokonce i masivní kovový rozdělovač.

Čtěte také

Paradoxně ventil menší, který to umět s takovou jistotou neměl, práci zvládl. A tak se hasiči přesvědčili, že tahle varianta může fungovat - jen je potřeba všechno ještě doladit.

„Příští týden bude další testování. Musíme zjistit, proč se nepovedlo tlak zregulovat. Když to nepůjde, tak to výrobci vrátíme a zkusíme jít přes ty malé ventily. Nebo zkusíme jiného výrobce," dodal Rudolf Jelínek.

Další zkoušky a testy čekají hasiče nejspíš v úterý.

autoři: Tomáš Lörincz , baj
Spustit audio

Související