Hasiči v Krkonoších zkoušeli nový způsob čerpání vody ze systémů pro zasněžování. Jak to dopadlo?
Hasiči v Královéhradeckém kraji dál hledají možnosti, jak připojit svou techniku na vysokotlaké systémy pro zasněžování. Právě tuhle vodu by totiž mohli využívat v okolí sjezdovek. Tam další vodní zdroje chybí a terén je pro těžkou techniku nepřístupný, zejména v Krkonoších je ale právě v takových místech řada chat a chalup.
Pod Černou horou hasiči testovali průmyslové ventily, které se ale zatím osvědčily jen částečně.
Čtěte také
Hasiči měli cvičení naplánované do posledního detailu, samotný příchod a příjezd jednotek byl bezproblémový, stejně jako cvičná záchrana podchlazeného figuranta. Pak přišel na řadu hlavní důvod cvičení - test redukčních ventilů, v zahraničí vyráběných pro průmyslové účely.
Podívat se přijel i krajský ředitel hasičů František Mencl.
„Je to zařízení, které redukuje vysoké tlaky. Konkrétně tady mohou být až 70 barů a my pracujeme řádově na nějakých 8 až 9 barech. Takže to potřebujeme zredukovat. A tohle zařízení by to mělo provést."
Myšlenka využít průmyslové ventily se narodila na podzim
Dobrovolní hasiči sice měli takzvané „zlodějky", tedy téměř podomácku vyrobené zařízení, které se na vysokotlaké rozvody zasněžování dokázalo napojit, ale použitelné nebylo, vysvětluje Rudolf Jelínek, vedoucí oddělení IZS krajských hasičů.
„Praskalo to. Takže jsme si od nich to zařízení, které měli vyrobené, půjčili. A začali jsme přemýšlet, jak to udělat, aby to bylo pro hasiče bezpečné. Protože při tlaku 70 barů je to už životu nebezpečné. Kdyby praskla hadice a vylétla spojka, tak to může kohokoliv zabít."
Samotné ventily si hasiči pořídili ve dvou velikostech - menší za dvanáct tisíc korun pro redukci menších tlaků, vhodný třeba pro Orlické hory, vetší za zhruba třicet tisíc, určený pro Krkonoše.
Jenže…
Silnější ventil nezafungoval tak, jak hasiči předpokládali, obrovský tlak zničil hadice a roztrhal dokonce i masivní kovový rozdělovač.
Čtěte také
Paradoxně ventil menší, který to umět s takovou jistotou neměl, práci zvládl. A tak se hasiči přesvědčili, že tahle varianta může fungovat - jen je potřeba všechno ještě doladit.
„Příští týden bude další testování. Musíme zjistit, proč se nepovedlo tlak zregulovat. Když to nepůjde, tak to výrobci vrátíme a zkusíme jít přes ty malé ventily. Nebo zkusíme jiného výrobce," dodal Rudolf Jelínek.
Další zkoušky a testy čekají hasiče nejspíš v úterý.
Související
-
Vrchlabí plánuje v příští sezóně rozšířit zasněžování v běžeckém areálu ve Vejsplaších
Ve Vrchlabí plánují posílit a rozšířit zasněžování v běžeckém areálu ve Vejsplaších. Dosud je potrubí v zemi uloženo pouze kolem stadionu.
-
Umělé zasněžování zatěžuje přírodu a je energeticky náročné,...
Letošní zimní sezonu na českých horách zachraňovala sněžná děla. Právě zasněžování má ale podle odborníků negativní vliv na přírodu. Takové výzkumy existují v Alpác...
-
Dominanta Hradce Králové dějištěm cvičení. Hasiči nacvičovali na Bílé věži záchranu osoby z výšky
V královéhradeckém historickém centru se na Bílé věži uskutečnil výcvik profesionálních hasičů z Hradce Králové, kteří zde zkoušeli záchranu osoby z výšky.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Blokaci ‚dezinfowebu‘ AC24 posoudí znalci. Soud chce prozkoumat obsah i způsobenou škodu
-
Skopeček: S Havlíčkem dokážeme najít společnou řeč, pokud si v kraji nebudeme hrát na koalici a opozici
-
Hurikán Milton prošel Floridou a zamířil nad oceán. Miliony lidí nechal bez elektřiny, 4 připravil o život
-
Dezinformací o EU přibylo před eurovolbami. Podle analýzy se nejvíce šířily na TikToku a YouTube