Fašírka za studena. S pěknou oblohou to bude parádní jídlo
Jak je ze surovin a postupu patrné, jedná se o sekanou, které se kdysi říkávalo fašírka. Abychom si co nejvíc pochutnali, je třeba dbát na kvalitu použitého masa, máme-li možnost, umeleme si ho raději sami.
- 500 g mletého masa (vepřové nebo 1:1 vepřové a hovězí)
- 300 g čerstvé kapusty
- 2 housky namočené ve vodě
- 1 cibule
- 2 vejce
- 50 g slaniny
- 150 g tvrdého sýru
- 200 g uzeného masa
- 2 - 3 stroužky česneku
- 1 PL majoránky
- ½ lžičky mletého pepře, sůl
- sádlo nebo olej na pečení
Očištěnou kapustu krátce povaříme a na sítu ji necháme okapat, housky nakrájíme a ve vodě je necháme nasáknout. Potom kapustu společně s namočenými a vymačkanými houskami umeleme nebo najemno nasekáme a smícháme s mletým masem. Přidáme nakrájenou cibuli, utřený česnek, koření, na kostičky nakrájenou slaninu, sýr a uzené maso, dále 1 celé vejce a 1 žloutek. Zbylý bílek odložíme stranou, poslouží k potření povrchu fašírky. Směs osolíme a dobře promícháme. Z hmoty vytvoříme 1 větší nebo 2 menší šišky, přeneseme do sádlem vymazaného pekáče, potřeme bílkem a v předehřáté troubě upečeme dočervena.
Chutná teplá, ale ještě lepší je za studena, pěkně obložená. Navíc v té studené lépe vynikne mozaika.
Příloha: brambory v různých úpravách, zelenina (podávaná teplá) anebo pečivo, saláty, čerstvá nebo nakládaná zelenina, hořčice, ajvar, kečup, vejce vařená na tvrdo, různé dipy a podobně (podávaná za studena)
Miroslava Kuntzmannová
Původním povoláním zdravotní laborantka, ale vaření ji baví už od dětství. Od roku 1994 vydává populární kuchařské knihy i videa. Spolupracovala s Jiřinou Bohdalovou a jako první u nás napsala i kuchařku ze seriálového prostředí Recepty z Ulice.
Nejnovější recepty
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.