Fakultní nemocnice v Hradci má nové robotické centrum. Umožní rychlejší a šetrnější operace

4. únor 2016

Po sedmi letech příprav má královéhradecká fakultní nemocnice nové robotické centrum. Pořídila ho zhruba za 70 milionů korun. Díky speciálnímu přístroji, jakých je v republice jenom osm, mohou lékaři provádět složité operace, bezpečněji, rychleji a šetrněji k pacientovi.

Prvním pacientem, kterého ve fakultní nemocnici operovali pomocí nového robota, byl pan Oldřich Wenzl. Rozhodování o tom, jestli jako první člověk nový způsob zákroku podstoupí, mu prý netrvalo dlouho.

„Pokud vím, že budu při tom spát a že to nebudu cítit, že mě to nebude bolet, tak je mi to jedno. Mě spíš záleží na to výsledku potom,“ přiznává pan Wenzl, kterému lékaři mu pomocí nového přístroje operovali rakovinu prostaty.

Podle přednosty urologické kliniky královéhradecké fakultní nemocnice Miloše Broďáka to totiž bude v novém robotickém centru jeden z nejčastějších zákroků.

„V České republice jsou schválené operace pro zhoubný nádor prostaty, pro zhoubný nádor konečníku nebo gynekologický zhoubný nádor. Počítáme a doufáme, že úspěšně dopadnou další jednání, že by mohly být i operace ledvin, ORL, cévní případně kardiochirurgické a další. Ale nejčastější by měly být operace prostaty,“ popisuje.

Podle Miloše Broďáka má tento způsob operování nesporné výhody. „Je unikátní tím, že umožní provádět ty nejsložitější operace a často onkologické operace právě minimálně invazivní cestou. Její největší výhoda je vysoká účinnost, bezpečnost a rychlá rekonvalescence,“ vysvětluje.

Přístroj sám od sebe žádné operace neprovádí, všechno řídí lékař, který má k dispozici speciálně vyškolený tým. „Podobně jako u laparoskopie se udělají 4 vpichy. Na robotická ramena se připojí nástroje a tento systém operuje. Operace trvají dvě až čtyři hodiny,“ přibližuje Broďák.

V současné době může s novým robotem ve FN operovat osm lidí a další se školí. Do budoucna by lékaři chtěli pomocí nového zařízení provádět až čtyři zákroky za den.

Robotické centrum ve FN by mělo sloužit obyvatelům Královéhradeckého, Pardubického a Libereckého kraje. Nejbližší podobné zařízení je v Praze.

Nový robotický přístroj ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové, který umožní rychlejší a šetrnější operace
autor: zen
Spustit audio