Dudka chocholatého zachraňují na Hradecku ornitologové instalací speciálních tzv. dudkovníků
O tom, že byl dudek chocholatý v naší krajině obyčejným zjevem, svědčí historické záznamy. Dudek byl zachycen na středověkých obrazech, staří Čechové dudkovi říkali „dedek" nebo „vdedek", dnešní podoba jeho jména se ustálila někdy v Komenského době.
V současné české krajině je dudek chocholatý, především vlivem změn v zemědělství a přístupu ke krajině od poloviny 20. století, velmi vzácný. Vždyť během mapování ptáků, které ornitologové uskutečnili v letech 2014 - 2017, bylo ve východních Čechách zjištěno hnízdění pouhých dvou párů. Na několika dalších místech byli dudci zjištěni v hnízdní době, ovšem bez nálezu hnízda. Jednou z těchto oblastí je i Chlumecko.
Východočeská pobočka České společnosti ornitologické ve spolupráci s Českým svazem ochránců přírody Smiřice realizovala v průběhu dubna, ještě před návratem dudků ze zimovišť, podporu hnízdních možností formou instalací speciálních budek pro dudky.
Celkem čtyři kusy budek, tzv. „dudkovníků" ochranáři instalovali v okolí obce Pamětník. „Ve dvou případech se jedná o zemní budky s vletovým otvorem cca 70 cm nad zemí, v dalších dvou případech byly použity modifikované budky klasického tvaru, zavěšené na stromech ve zhruba dvoumetrové výšce tak, aby splňovaly nároky dudků," říká Lukáš Kadava z Východočeské pobočky ČSO.
„Hnízdní podpora dudka je jednou z možností, jak tento zajímavý ptačí druh udržet v krajině. Úbytek přirozených hnízdních možností je současný trend, v posledních dvaceti letech dochází k likvidaci starých vysokokmenných sadů a okolní rozptýlené zeleně. Na druhou stranu je na venkově patrný trend obnovy chovu a pastvy hospodářských zvířat, zejména koní a dobytka. Tato místa bývají jsou tak potenciálním hnízdištěm v intenzivně zemědělsky využívané krajině," doplňuje Jan Šolc z ČSOP Smiřice.
„Okolí obce Pamětník u Chlumce nad Cidlinou je nejen historickou hnízdní oblastí dudka, ale volající samci jsou zde v hnízdní době v květnu a v červnu pravidelně slýcháni od roku 2014. Vždy se jednalo o jednoho až dva volající samce. Dudci budky s oblibou obsazují a věříme, že nabídku čtyř kusů instalovaných budek ve zdejší krajině v cidlinské nivě s roztroušenou zelení a mozaikou luk a lesíků využijí," uzavírá Lukáš Kadava z Východočeské pobočky ČSO.
Podle dílčích výsledků mapování ptáků v ČR v letech 2014 - 2017 je tradiční hnízdní oblastí v ČR jižní Morava. Střední Polabí je v Čechách oblastí, v níž se doposud malá populace dudka chocolatého také udržela. Od roku 2010 se zdá, že početnost dudka v Polabí i mírně stoupá. Mimo dostupných hnízdních možností (dutin) je klíčovým faktorem pro udržení dudka v krajině dostatek hmyzu jako hlavní složky jeho potravy.
Související
-
Hnízdění ptáků ve městech je stále obtížnější. Ve Dvoře Králové jim připravili 50 nových budek
Kvůli zateplování domů nebo uzavírání balkónů je zahnízdění ptáků ve městech stále obtížnější. Někde se právě proto snaží nahradit dřívější přirozená útočiště budkami.
-
Víte, jak ze země jednoduše zjistit, zda je ptačí budka v...
V Javořích horách na Broumovsku zoologové rozmístili 150 budek pro ptáky. V těch by měli hnízdit především dravci, kteří následně loví přemnožené hlodavce. Jak jsem...
-
O 1500 budek pro ptáky se v královéhradeckých lesích stará...
Hospodářské lesy jsou dnes už tak dobře udržované, že ptáci jen těžko hledají dutiny, kde by se uhnízdili. Ornitologové proto do lesů věší budky - o tisíce z nich s...
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Čtyři scénáře konce ruské války proti Ukrajině. Bez silných záruk se z ní musí stát ‚Izrael na steroidech‘
-
Inventura mimořádných odměn: Černochová dala svým náměstkům 750 tisíc, Hladík ani korunu
-
Ruský návrat z izolace. Prokopli diplomatické dveře a chtějí změnit světový řád
-
Trénovací byt, rozpočet, brigády. Vysokoškolačka Viktorie se připravuje na odchod z dětského domova