Dikobrazí rodinka bydlí v Safari Parku Dvůr Králové v opuštěném africkém dolu na diamanty

14. září 2019 10:15
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Dikobrazí rodinka v Safari Parku Dvůr Králové

V Safari Parku Dvůr Králové jsme pro vás dnes vybrali návštěvu opuštěného afrického dolu na diamanty. Řeč je samozřejmě o replice uzpůsobené jednomu zajímavému zvířecímu druhu. Teď se tam výborně daří dikobrazí rodince, kterou tvoří sameček Sanu, samička Babu, jejich nejmladší mládě a odrostlá drobotina. Našimi průvodci budou ošetřovatel Miroslav Pochylý a reportérka Dana Voňková.

Dikobraz jihoafrický je hlodavec rozšířený především v subsaharské Africe. Je aktivní převážně v noci, přes den odpočívá v doupatech pod kameny, v opuštěných norách nebo si vyhrabává vlastní, až 20 metrů dlouhé chodby.

Dikobrazí rodinka v Safari Parku Dvůr Králové

Jsou buď samotáři, nebo žijí v malých rodinných skupinkách do 6 jedinců.V České republice je chovají jen zoologické zahrady v Praze, Ostravě a ve Dvoře Králové nad Labem.

Do Safari Parku Dvůr Králové přišli Sanu a Babu v roce 2014

Tento výborně sladěný chovný pár tam od té doby přivedl na svět 13 mláďat. Pět z nich putovalo před pár dny do tří tuzemských zahrad.

Čtěte také

Dikobrazi svá mláďata pečlivě střeží. Pokud mají pocit, že jsou v ohrožení, vytvoří kolem potomků kruh, naježí ostny a výhružně jimi chrastí.

Královédvorské dikobrazy najdete poblíž dětské zoo v replice opuštěného afrického dolu. Ve venkovním výběhu jsou, přestože se jedná o noční zvířata, vidět už za soumraku.

Ostny jsou volně usazené v kůži, snadno se uvolňují, ale také rychle dorůstají. Ohrožený dikobraz se natáčí k nepříteli právě bodlinami. Pro člověka představují zabodnuté dikobrazí ostny bolestivé a nepříjemné zranění.

Čtěte také

Jsou to převážně otužilí býložravci, ve volné přírodě vyhrabávají kořeny, hlízy, cibule, nepohrdnou ani ovocem a kůrou stromů. V zoo patří k jejich oblíbené potravě i mrkev, sladké brambory a speciální granule.

Dikobrazi se rodí osrstění, mají otevřené oči a prořezané zuby, měkké ostny jim ztvrdnou až několik hodin po narození.

Matka mláďata kojí 3 nebo 4 měsíce, ta rychle rostou a v prvním roce věku už mají plnou velikost. Dožívají se 12 až 15 let, což je na hlodavce vysoký věk.

autoři: Dana Voňková , baj
Spustit audio

Související