V dikobrazí noře opatrují Sanu a jeho partnerka Babu deset malých ježatých diamantů

Dikobrazí rodinka v Safari Parku Dvůr Králové
Dikobrazí rodinka v Safari Parku Dvůr Králové

Představíme vám dva dikobrazy. Sameček se jmenuje Sanu a jeho partnerka Babu. V Safari Parku Dvůr Králové obývají repliku dolu, jaký byste našli na jihu Afriky. 

Opatrovník dikobrazů Miroslav Pochylý si rád představuje, že se v podobném dole těžily diamanty. A ono to není vůbec daleko od pravdy! Sanu a Babu se totiž k sobě chovají velmi hezky a je to znát i na počtu mláďat přivedených na svět.

Někdo vede pichlavé řeči? Nabízí se přirovnání k ostnům dikobraza

Královédvorská ZOO chová pětičlennou dikobrazí rodinku

Přitom dikobraz je pomalé zvíře, které se údajně pohybuje maximální rychlostí 3 km za hodinu a ostny má jen na svou obranu. Většinu dne prospí, za potravou, ovocem, kořínky a hlízami, se vydává až večer.

A tak v dole - tedy přesněji v dikobrazí noře - dnes napočítáte deset ježatých diamantů. Zavede nás za nimi reportérka Dana Voňková.

Safari Park Dvůr Králové chová samozřejmě dikobrazy jihoafrické. Ve volné přírodě obývají tito hlodavci a noční zvířata subsaharskou Afriku. V České republice je chová už jen jedna další zahrada - ZOO Praha.

Na zádech a ocase je srst dikobraza přeměněna v tuhé, černo-bílé ostny, které mohou být až 50 cm dlouhé. Některé z kratších bodlin na ocase jsou navíc duté a když jimi dikobraz třese, vydávají chřestivý zvuk.

Dikobrazí rodinka v Safari Parku Dvůr Králové

Ostny, usazené v kůži, se snadno uvolňují, ale pak rychle dorůstají. V případě ohrožení se dikobraz naježí a snaží se tak nepřítele odradit od útoku. Pokud se mu to nepodaří, pokusí se jej nabodnout na ostny.

Samci dospívají mezi osmým až osmnáctým měsícem, samice mezi šestým až šestnáctým měsícem věku. Mláďata přicházejí na svět po tříměsíční březosti samic. Ve vrhu bývá 1 až 4 mláďata.

Dikobraz jihoafrický se dožívá 12 až 15 let.

Spustit audio

Související