Co pomáhá při zánětech a zalehnutí uší? S tipy přichází Babské rady
Ucho je citlivé a problémy s ním často souvisí s rýmou, zánětem nebo problémy se zuby. Ucho však může citlivě reagovat i na bolest z pouhého průvanu.
Při mírných bolestech uší, například po koupání, jsou vhodné nosní kapky do uší. Pokud nemáte po ruce žádné antiseptikum, výborně pomůže i voda s kapkou tea tree oleje nebo s kapkou kyseliny octové.
Když vám ucho zalehne, použijte olejové ušní kapky, které rozpouštějí ušní maz a mají také dezinfekční účinky. Obecně však platí, že s bolestí uší trvající déle než dva dny, byste měli vyhledat ušního lékaře.
Při zánětu středního ucha přiložte na ucho studený obklad nebo vložte do ucha vatičku s alkoholovým roztokem. Uši mohou zaléhat i v důsledku přehnané hygieny. Ušní maz chrání ucho před vnější infekcí – čím častěji ucho čistíme, tím více podporujeme jeho tvorbu. Vatové tyčinky mohou při nesprávné manipulaci maz v uchu posunout hlouběji, což může vést ke zhoršenému sluchu.
Související
-
Ucho je zalehlé a bolí. Příznaky zánětu středního ucha nebo zvukovodu jsou stejné. Léčí se ale různě
Nikdo nechce být v létě nemocný, ale jak vyzrát na klimatizaci? Jak se starat o naše uši a krk? O tom si povídáme s MUDr. Jakubem Dršatou z ORL Kliniky FN HK.
-
Bolest zubů zmírní šalvěj, podle babských rad pomůže i kořen lékořice
„Zuby – pohroma huby,“ říká moudře Jára Cimrman. Bolest zubů patří k těm nejméně příjemným. I bylinky mohou být rychlou první pomocí při bolesti zubů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.