Ucho je zalehlé a bolí. Příznaky zánětu středního ucha nebo zvukovodu jsou stejné. Léčí se ale různě
Nikdo nechce být v létě nemocný, ale jak vyzrát na klimatizaci? Jak se starat o naše uši a krk, nedostat angínu, ani žádný zánět. O tom si povídáme s MUDr. Jakubem Dršatou z ORL Kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové.
Už se letní dny nějak projevily ve vaší ordinaci?
Myslím si, že ano. Samozřejmě není to tak, že když se udělá vedro nebo naopak zima, tak hned druhý den přicházejí nemocní pacienti, ale dá se říci, že třeba po určité změně počasí, s nějakým odstupem, přicházejí trošku více některé nemoci než třeba jiné.
Špinavá voda spolu s prachem zůstává ve zvukovodu a vzniká zánět. Bohužel v takovém místě, kde to velmi bolí a přináší další problémy.
MUDr. Jakub Dršata, ORL Klinika Fakultní nemocnice Hradec Králové
Moře, rybníky a řeky dělají našim uším dobře?
To jste přesně trefila hřebíček na hlavičku. To jsou přesně ony letní onemocnění. Tolik ne záněty středního ucha, které se objevují spíše v zimě při plískanicích, ale prostě rýmy a běžná nachlazení. Právě v době veder a koupání ve vodě, která zdaleka není vždy dokonale čistá, se objevují záněty zvukovodu.
Čtěte také
To znamená, že ta špinavá voda spolu s prachem zůstává v našem zvukovodu a běžná samočistící schopnost není schopná dostát tomu znečištění nebo těm nastalým podmínkám. Vzniká potom zánět zvukovodu, který je ve své podstatě vlastně drobným kožním zánětem, ale bohužel je v takovém místě, kde to velmi bolí a přináší to další problémy.
Jak tedy dostat vodu z uší ven? Napadá mě skákat na jedné noze a vyklepávat, to je asi taková první pomoc?
Tak buď to se dá, nebo opatrně kapesníkem se dá ta voda nasát. Ale často to bývá spojené i s nějakou nečistotou v našem uchu nebo s ušním mazem a ten se nedá jen tak vyklepat. A v podstatě sám doma by se člověk asi neměl šťourat v uchu, rozhodně ne tam, kam nevidí. Je rozumnější, aby to viděl lékař.
Jak poznáme, že máme zánět v uchu?
Typicky to ucho bolí, bývá zalehlé a mívá to právě takový příběh nějakého znečištění. Koupání, potu, vedra a podobně. Ale tu vlastní diagnózu, čili stanovení a potvrzení té nemoci, to samozřejmě musí udělat lékař.
Internet je podle nás zdravotníků dobrý sluha, ale špatný pán. Bohužel se tam se objevují i naprosto nesmyslné informace.
MUDr. Jakub Dršata, ORL Klinika Fakultní nemocnice Hradec Králové
Koho teď nejčastěji vítáte ve vaší ambulanci?
Záněty uší jsou takovou celoroční stálicí, ale dá se říci, že v období nachlazení tak trošku převažují záněty středního ucha, zatímco v období letních veder po koupání a podobně, zase stoupá počet zánětů zvukovodu. Oba se přitom projevují podobně, pro nemocného fakticky stejně. Ucho je zalehlé a bolí.
Čtěte také
To jsou dva základní příznaky, takže se na to musí podívat lékař, protože oba ty dva záněty se léčí různým způsobem.
Když zalehnou uši, můžeme si zkusit zacpat nos a takzvaně to profouknout. Doporučíte to?
Pokud není nachlazení a rýma, kdy by si člověk fouknul do středního ucha infekci, tak se to může zkusit. Pokud to je prosté zalehnutí ucha bez nějakých dalších jasných příznaků.
Na internetu jsem četla, že ušní mas je vhodný na léčení oparů. Je to pravda?
Ne, to určitě pravda není. Po internetu běhají různé babské rady, bohužel si myslím, že internet je dobrý sluha, ale špatný pán. My zdravotníci obecně cítíme, že přichází více lidí i s banalitami, s onemocněním, se kterým by si dříve lidé poradili sami doma. Jak se říká, babskými radami. Ale bohužel na internetu se objevují i naprosto nesmyslné informace.
Celou radioporadnu s MUDr. Jakubem Dršatou z ORL Kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové si můžete poslechnout v našem audioarchivu.
Související
-
Nasloucháme pozorně svým uším? Jak si je chránit? Pokud milujete hudbu, milujte i svůj sluch
MUDr. Jakub Dršata v naší radioporadně na téma: Věnujeme sluchu dostatečnou pozornost? Nejčastější poruchy a jak si svůj sluch chránit.
-
Všechny pětileté děti by měly absolvovat vyšetření sluchu tónovou audiometrií
Všechny pětileté děti by podle pokynů Ministerstva zdravotnictví měly nově prodělat vyšetření sluchu takzvanou tónovou audiometrií. Jak takové vyšetření vypadá?
-
Špatný sluch u dětí a novorozenců. Radioporadna s prof. MUDr....
Radioporadna: prof. MUDr. Viktor Chrobok, CSc. Ph.D. - Klinika ušní, nosní a krční Fakultní nemocnice Hradec Králové - téma: - špatný sluch u dětí a novorozenců. Za...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.