Chátrající kasárna ve Vamberku se podařilo prodat. Co bude s areálem dál?

9. květen 2015

Někdejší kasárna ve Vamberku už nepatří městu. Po mnoha letech se městu podařilo areál, který je v havarijním stavu, prodat. Původně textilní továrnu z poloviny 19. století později využívala armáda, která si tam zřídila sklad tankového materiálu. Do jednoho roku by měly být všechny budovy zdemolovány - alespoň se k tomu zavázal nový majitel, společnost Pewag Snow Chains. Časem by v jeho nové hale mohlo vzniknout několik desítek nových pracovních míst.

"Naším jediným záměrem, proč jsme přistoupili k nějakému návrhu nebo prvnímu dotazu města byl fakt, že už se nevejde naše výroba do stávajících prostor. A vzhledem k tomu, že se nám v poslední době minimálně na jednom segmentu daří víc než dobře, tak to rozšíření potřebujeme", vysvětluje Jan Končický, jednatel Pewagu, proč areál kasáren společnost koupila.

Zároveň poukazuje na to, že v katastru obce není žádný jiný prostor definovaný jako průmyslová zóna a společnost chce zůstat ve Vamberku.

Čtěte také

Kasárna byla původně textilkou, takže to byl prostor určený pro průmyslovou výrobu, i když je de facto v centru města.

Podle starosty Rudolfa Futtery z Volby pro město byla pro prodej areálu právě Pewagu rozhodující nabídka, že do roka budovy zbourá: "Pewag složil kauci 6 milionů korun a jakmile stavební úřad potvrdí, že stavby byly odstraněny, tak se prostředky Pewagu uvolní. Pokud by v dohodnutém termínu budovy nezboural, propadne kauce městu Vamberk."

Demolice bude stát kolem 15 milionů korun

Jan Končický při tom připouští, že není jisté, že se společnosti v areálu kasáren podaří halu postavit. Například kvůli nesouhlasnému stanovisku některého z úřadů.

Chátrající kasárna na Zlatém vrchu v Chebu

Pokud se v nové hale začne vyrábět, vzniknou tam desítky pracovních míst, i když přesný počet jasný není: "Protože pokud bychom se dostali do problémů, že hala nemůže být velká 10 000, musí být velká 5000, tak to samozřejmě zásadně ovlivní způsob, jakým budeme investovat a co tam budeme schopni umístit."

V ideálním případě by v nové vamberecké hale mohlo v Pewagu, který vyrábí hlavně řetezy, vzniknout během 3 až 5 let až 80 nových pracovních míst. Dalších až 60 pozic by mělo vzniknout po přesunu výroby z Rakouska a Itálie na Rychnovsko.

autor: KS
Spustit audio