Bude se na Broumovsku těžit uran?
Starostové na Náchodsku a Broumovsku jsou znovu znepokojeni a obávají se další těžby. Tentokrát jde o uran na ploské straně hranic.
Zastupitelé radnic na Náchodsku a Broumovsku se obávají další hrozby pro životní prostředí.
Po problémech s průzkumem těžby břidlicového plynu se teď na polské straně hranic údajně chystají dolovat uran.
Pokračuje redaktorka Jiřina Mužíková.
Polské město Radków zatím oznámilo, že chystá geofyzikální průzkum a geologické práce za účelem hledání ložisek uranu.
Čeští starostové a ochránci přírody se proto obávají o životní prostředí. Radków leží v těsné blízkosti státních hranic, v sousedství s Chráněnou krajinnou oblastí Broumovsko.
Pracovníci CHKO Broumovsko se proto obrátili na ministerstvo životního prostředí, aby získali více informací a mohli se případnému zásahu do krajiny včas bránit.
Podle ekologů samotný průzkum uranu není pro životní prostředí zatěžující. Průzkum se provádí soundou, odebere se jen vzorek horniny. Pokud by ale došlo na těžbu, obavy by byly na místě, protože ta se provádí chemickým loužením pomocí kyseliny sírové.
Nejposlouchanější
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ŽIVĚ: Hosty jsou Šplíchalová a Čvančarová, moderuje Pokorný. Pokračuje Dobrý den Radiožurnálu
-
Rusko by bez problémů proniklo skrz evropský raketový deštník. Írán ne, říká Bříza
-
Ministerstvo: Čtvrteční let z Ammánu do Prahy byl plně hrazen státem. Lidé mluvili o 15 tisících
-
Rakušan ani napotřetí nebyl zvolen místopředsedou Sněmovny. Získal 67 z 83 potřebných hlasů