Bude to nelehká mise, řekl po podpisu koaliční smlouvy v kraji budoucí hejtman Martin Červíček z ODS

20. říjen 2020

Hotovo, podepsáno. V Královéhradeckém kraji skončilo povolební vyjednávání uzavřením koaliční smlouvy. V pondělí odpoledne ji podepsala ve volbách vítězná koalice ODS, STAN a Východočechů s Piráty, Koalicí pro Královéhradecký kraj a Spojenci pro Královéhradecký kraj. V 45 členném zastupitelstvu budou mít tyto subjekty 27 hlasů.

Čtěte také

„Dobrý den, dámy a pánové. Dovolte mi vám oznámit, že jsme dnes oficiálně podepsali koaliční smlouvu o spolupráci v dalších čtyřech letech ve vedení Královéhradeckého kraje," říkal s úderem 16 hodiny na náměstí před královéhradeckým krajským úřadem Martin Červíček z ODS.

Poslední čtyři roky byl prvním náměstkem hejtmana, teď bude zastávat post nejvyšší. Bývalý policejní prezident a současný senátor dodal, že vedení kraje - i s ohledem na současnou situaci v souvislosti s koronavirem - nepřebírá v nejlehčí době.
„Myslím si, s ohledem na různé mimořádné okolnosti v současnosti, na ekonomické a další záležitosti, které nás zcela nepochybně budou čekat v následujícím období, že půjde o nelehkou misi."

Po 12 letech tak ve vedení Královéhradeckého kraje skončí ČSSD, která míří do opozice. Stejně jako ve volbách druhé hnutí ANO. Společně kritizují rozsáhlost nově vzniklé koalice.

brig. gen. v. v. Mgr. Červíček Martin, kandidát za Občanská demokratická strana + STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ a VÝCHODOČEŠI

Po započtení všech subjektů, které byly ve volbách sdružené v Koalici pro Královéhradecký kraj a Spojencích pro Královéhradecký kraj, se bude totiž na řízení hejtmanství podílet deset různých stran a hnutí.

Čtěte také

Nový hejtman Martin Červíček v tom problém nevidí a o prioritách na další období má jasno.

„Chtěli bychom pokračovat v tom základním. Mít zajištěný odpovídající objem investic, nadále bychom se chtěli věnovat oblastem, jako je zdravotnictví, dostavba jednotlivých zařízení, které nás čekají. Chceme pokračovat v trendu přípravy rozvoje sociální oblasti, to znamená, nejen vybudování dostatečné kapacity lůžek pro seniory. Určitě bychom se nadále chtěli věnovat dopravě."

Koaliční smlouva navrhuje v zastupitelstvu ustanovení dvanáct výborů. Za deset z nich bude mít zodpovědnost koalice, dva výbory budou nabídnuty opozici.

„Zatím, v té první fázi, to znamená na prvním zastupitelstvu, je v návrhu uvolnění dvou. A to jednoho pro opozici a jednoho pro koalici," doplňuje k placeným postům předsedy výboru budoucí náměstek hejtmana Pavel Bělobrádek z KDU-ČSL.

Pravděpodobný termín ustavujícího krajského zastupitelstva v Královéhradeckém kraji je pondělí 2. listopadu.

autoři: Ondřej Vaňura , baj
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.