Bude bývalá chirurgie a porodnice v Opočně centrem pro osoby s Alzheimerovou chorobou?

24. září 2018 11:23

Opočenská radnice dlouhodobě hledá využití pro budovu chirurgie a porodnice v areálu bývalé nemocnice. Ta je prázdná od roku 2011, kdy se z rozhodnutí Královéhradeckého kraje definitivně uzavřely operační sály. Všechna jednání o dalším využití budovy, která se nachází blízko centra Opočna, zkrachovala. Teď je ve hře vybudování centra pro osoby s Alzheimerovou chorobou, které by provozoval kraj. 

Včasná diagnostika a trénink paměti, to jsou předpoklady pro zvládání Alzheimerovy choroby

Špička světového výzkumu Alzheimerovy choroby se setkává na konferenci v Hradci Králové

Silvie Pecharová v naší radioporadně na téma: Alzheimerova choroba.

Většina areálu bývalé nemocnice patří Opočnu od roku 2014, kdy mu ho daroval Královéhradecký kraj. Radnice zatím v areálu provozuje polikliniku a v části sídlí technické služby. Na údržbu nevyužitých budov dává město ročně statisíce korun, které by mohlo využít jiným způsobem.

„Snažíme se ty budovy udržet v dobrém stavebně technickém stavu. To znamená, že musíme předcházet tomu, aby do budov nezatékalo, aby byly v zimě budovy temperovány. Kdyby se našel nějaký vážný zájemce, který by opravdu chtěl ony budovy rekonstruovat, aby ty náklady byly co nejmenší," říká tajemnice městského úřadu v Opočně Renáta Černá.

O budovu bývalé chirurgie a porodnice mělo zájem už pět společností, ale se žádnou se nepodařilo uzavřít nájemní smlouvu. Poslední jednání zkrachovala letos na jaře. Teď radnice nabídla budovu k využití Královéhradeckému kraji.

„My jsme tato jednání zahájili na základě informace, že Královéhradecký kraj plánuje vybudování centra pro osoby s alzheimerovou chorobou a že se dlouhodobě potýká s nedostatkem lůžek tohoto typu," vysvětluje Renáta Černá.

Špička světového výzkumu Alzheimerovy choroby se setkává na konferenci v Hradci Králové

Zástupci kraje už si byli budovu osobně prohlédnout a možným zřízením domova pro seniory trpící Alzheimerovou chorobou se vážně zabývají. V okolí Opočna a Dobrušky totiž podobná lůžka chybí.

„V současné době zadáváme studii, která má vyhodnotit stavebně technický stav objektu a potřebný rozsah stavebních úprav, aby tento objekt mohl být adaptován na domov pro seniory v úrovni, která odpovídá současným materiálně technickým standardům," říká náměstek hejtmana Vladimír Derner z KDU-ČSL.

Výsledky zadané studie by měli mít krajští úředníci na stole zhruba do dvou měsíců.

autoři: Václav Pilný , baj
Spustit audio

Související