Brněnský hrad Špilberk zve do fascinujícího světelného parku. Statisíci světýlek ožívá každý večer
Brno se pro letošní rok stalo Evropským hlavním městem Vánoc. Jedno z mimořádných lákadel čeká na návštěvníky vždy po setmění na hradě Špilberku. Jeho nádvoří se každý večer promění v úchvatný světelný park plný zářících rytířů, princezen, zbrojnošů a nechybí ani brněnský drak. Park se otevírá pravidelně v půl šesté večer. Výstava potrvá až do 12. ledna 2025.
Statisíci světýlek ožívá brněnský hrad Špilberk každý večer. Magický svět zářících rytířů, princezen, soubojů, řemesel i alchymie vytváří unikátní sváteční atmosféru. Světelný park však není jen poutavou vizuální atrakcí. Připomíná zároveň důležité momenty z historie hradu i města Brna.
Hradby obsadili svítící trubadúři, dělový bastion střeží před nájezdy Švédů vojáci s kanóny a na kdysi běžný život na hradě odkazují zářící slepičky na malém nádvoří. Temnou stránku hradu připomíná obrovská lebka v hradním příkopu a známou pověst velký brněnský drak. Nechybí ale samozřejmě ani odkaz vánočních svátků v podobě Svaté trojice. Zimní atmosféru dotváří projekce padajících vloček na zdech vyhlídkové věže.
Světelný park je tvořen přesně sto dvaceti svítícími postavami a předměty. Není to náhoda. Muzeum města Brna, které má hrad ve správě, si totiž právě letos připomíná sto dvacáté výročí svého vzniku. Na další výročí odkazuje světelnými řetězy ozdobený strom na jednom z nádvoří. Připomíná sté výročí Vánočního stromu republiky, jehož tradice vznikla rovněž v Brně.
Brány světelného parku na hradě Špilberku se otevírají každý den v 17:30 a uzavírají se ve 22:00. Vstup je zpoplatněný, o Štědrém večeru bude ale park přístupný zdarma. Unikátní výstava potrvá do 12. ledna 2025.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.