Akustické panely jsou oblíbeným designovým doplňkem moderních interiérů
Během zimy trávíme mnohem více času doma. Pak určitě uvítáte klid a příjemnou akustiku, kde se zbytečně nešíří hluk. Stačí, pokud na vhodných místech umístíte akustické obklady. Jsou příjemným estetickým doplňkem moderních interiérů a podle výběru konkrétního typu můžete touto cestou vyřešit odhlučnění stěn nebo zabránit nepříjemnému akustickému náhalu.
Jedná se o lamelovou strukturu upevněnou na nosné desce o různých velikostech. Tím je umožněná jednoduchá manipulace. Deska vybrané velikosti se pouze přišroubuje na stěnu.
Velmi často jsou jednotlivé lamely ze dřeva nejrůznějších barev. Podkladová vrstva bývá černá, ale může být i šedá nebo bílá, což rovněž spoluvytváří zajímavý designový efekt. Veškeré typy akustických panelů jsou snadné na údržbu.
Akustické panely mají dvojí funkci – designovou a akustickou. Konkrétní druh je tedy nutné vybírat podle plánovaného užití. O daných vlastnostech rozhoduje materiál desky, na které jsou jednotlivé lamely upevněné. U akustických funkcí je použitá akustická pěna nebo plst.
Pokud budeme chtít akustické panely využívat například v nahrávacím studiu nebo třeba pouze k amatérskému nahrávání kolem počítače, je vždy vhodné spočítat akustiku samotné místnosti. Záleží také, jestli chcete zabránit nepříjemnému náhalu nebo je využít k tlumení zvuku. Podle toho je nutné vybrat nejen typ, ale také velikost.
Akustické panely jsou vhodné do minimalistických bytů, kde nechceme mít závěsy. Nejčastěji se akustické panely používají za televizí, ale také jako čelo za postelí nebo volný obklad v jídelně.
Jeden nebo dva úzké panely vytváří pouze efekt estetický, pro zesílení akustické funkce je nutné použít panelů více. Výrobci nabízí širokou škálu barevných odstínů.
Poslechněte si reportáž v Hobby magazínu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.