7 nových ostnáků afrických ve dvorském safari parku. Dlouhé nohy s ostnem zaujmou na první pohled

24. květen 2025 07:50

Ostnák africký je vodní pták vázaný na sladkovodní prostředí a vegetaci. Jeho zvláštní dlouhé nohy s ostnem zaujmou na první pohled. Váží 150 až 200 gramů a při lovu potravy vypadá, jako by kráčel po vodní hladině. V Safari Parku Dvůr Králové je sedm ostnáků afrických v péči kolektivu zoologa Michala Podhrázského, za kterým se vypravila redaktorka Dana Voňková.

Ostnák africký je středně velký vodní pták z čeledi ostnákovitých. Vyskytuje se v subsaharské Africe. Druh byl popsán v roce 1789.

Ostnák africký dorůstá 30 cm, samice jsou o něco větší než samci. Je zcela nezaměnitelný, převážně kaštanově hnědý s tmavými letkami, ocasem a pruhem na hlavě. Má nápadně dlouhé končetiny s ostnem a prsty, díky kterým je schopen chodit i po plovoucí vegetaci. Často mění svá teritoria. Přesuny ostnáka afrického jsou dost závislé na proměnlivé hladině vody.

Čtěte také

Záplavové oblasti a místa s náhlým výskytem vody dokáže velmi rychle osídlit, i kdyby měl letět stovky kilometrů. Ostnák africký se nevyskytuje na Madagaskaru, kde ho nahrazuje ostnák madagaskarský.

Stejně jako ostatní ostnáci, i ostnák africký je nerozlučně spjatý se sladkovodním prostředím a vodní vegetací. Preferuje hlavně stojaté vody, může obývat i slepá ramena řek. Živí se hmyzem, červy, pavouky nebo korýši. Občas nepohrdne i letící mouchou nebo semeny. Potravu hledá na plovoucí vegetaci, kterou může vytrhnout i z kořeny a nacházet tak bezobratlé v kořenovém systému.

K pohybu po vodě mu dobře slouží enormně dlouhé prsty, které rozkládají váhu těla a umožňují ostnákovi zdánlivě pohyb po vodních rostlinách.

Ostnák africký je vodní pták vázaný na sladkovodní prostředí a vegetaci

V místech sezónních záplav dochází k zahnízdění pouze v určitou část roku, kdy samice klade kolem 4 lesklých vajec s tmavými vlnkami. Veškerou hnízdní péči pak zajišťuje samec. Ten vsunuje svá křídla pod vejce tak, že nejsou v kontaktu s vlhkým hnízdem, a zahřívá je tělem a křídly. Má k tomu zvláště uzpůsobené křídelní kosti. Inkubace trvá kolem 22 až 28 dní.

Čtěte také

Mláďata se rodí obalena prachovým peřím, které je zespoda bílé, shora černohnědě proužkované. Samec je nekrmí, ale vodí je za potravou, na kterou ukazuje zobákem.

Jednou ze zvláštních schopností mláďat je, že při úniku před predátorem se dovedou potopit pod vodní hladinu, zobák přitom nechají nad hladinou, a mají tak zajištěn přísun kyslíku. Mláďata stráví se samcem kolem 40-70 dní, pak se osamostatní. Opeření dospělců u nich vzniká kolem jednoho roku věku.

Ostnáky africké můžete pozorovat v pavilonu ptáků dvorského safari parku, ve volné přírodě žijí na území subsaharské Afriky.

autoři: Dana Voňková , baj
Spustit audio
    • 80 let s vámi
      Hradecké minuty

    Mohlo by vás zajímat