45. nosorožec dvourohý v ZOO Dvůr Králové je holka

5. říjen 2017

V úterý 2. října se v ranních hodinách v ZOO Dvůr Králové narodilo mládě nosorožce dvourohého. Samička je celkově už 45. nosorožcem tohoto druhu narozeným ve dvorské zoo. Matkou se podruhé stala samice Etosha.

„Etosha s mládětem nyní odpočívají ve vnitřní ubikaci. Přestože porod proběhl bez komplikací, jsou obě ještě unavené. Předpokládáme však, že pokud budou obě dobře prospívat a počasí nám to dovolí, mohly by se během pár týdnů poprvé vydat společně ven," popisuje kurátor nosorožců Jiří Hrubý.

Mládě se narodilo v 6.48 ráno a váží 34 kilogramů. Otcem se stal jedenadvacetiletý samec Mweru.

Dvorská zoo má s novým přírůstkem 20 nosorožců, co je největší skupina chovaná v Evropě.

Čtěte také

"Narození dalšího nosorožčete je pro nás skvělá zpráva. Etosha, se před pár lety stala matkou samice Elišky, kterou jsme loni úspěšně vrátili do Afriky. V současné době pracujeme na tom, aby se nám to podařilo i s některými dalšími dvorskými jedinci," říká ředitel zahrady Přemysl Rabas.

Chovu nosorožců se ZOO Dvůr Králové věnuje od 70. let a patří mezi světovou špičku.

 45. nosorožec dvourohý v ZOO Dvůr Králové:je holka

V současné době tu jsou k vidění nosorožci dvourozí a nosorožci tuponosí jižní, nazývaní jinak též bílí.

Do Afriky zoo v rámci svých ochranářských projektů převezla už osm nosorožců, a to do rezervací v Tanzanii a Keni. Letos v září přímo v zahradě uspořádala také demonstrativní pálení nosorožčích rohů na protest proti nelegálnímu obchodu s rohovinou.

autoři: DV , Andrea Jiroušová
Spustit audio