Zničená Petrova bouda bude obnovena?

12. únor 2013

Památkáři budou po společnosti Snowy Chalet požadovat, aby na hřebenech Krkonoš na místě vyhořelé Petrovy boudy vznikla replika původního objektu.

Dnes to uvedl ředitel josefovského územního odborného pracoviště Národního památkového úřadu Oldřich Pešek. Podle něj Petrova bouda zůstává i po požáru nadále památkově chráněná.

Jednatel společnosti Snowy Chalet Karel Janda dnes řekl, že pro firmu je prioritou zajistit místo požáru. S památkáři je připraven jednat.

V nejbližší době by se na místě požáru měl uskutečnit oficiální kontrolní den se zástupci veškerých dotčených orgánů, včetně Správy Krkonošského národního parku a památkářů.

Petrova bouda shořela v pondělí 1. srpna, z celého komplexu tří objektů se podařilo zachránit pouze část obvodových stěn a trafostanici. Hasiči oznámili, že požár boudy pravděpodobně někdo úmyslně založil. Při čtvrtečním ohledání sutin označil policejní pes čtyři místa, kde by mohly být chemické látky. Z označených míst policejní technici zajistili ohořelou suť, kterou zaslali na expertizy. Výsledky by mohly být koncem příštího týdne.

Trosky vyhořelé Petrovy boudy v Krkonoších

Česká televize v neděli uvedla, že podnikatel Vladimír Kovář, který je faktickým majitelem objektu, těsně před požárem zastavil práci architektů, kteří připravovali rekonstrukci boudy.

Kvůli špatnému stavu objektu zahájila s firmou Snowy Chalet vrchlabská radnice správní řízení. Firmě hrozila v případě, že objekt do dvou měsíců nezajistí proti vlhkosti a větru, pokuta až dva miliony korun. Objevují se tak spekulace o úmyslném zapálení celé budovy.

Petrova bouda, která leží v nadmořské výšce 1288 metrů nad mořem, byla od roku 2008 pro turisty uzavřená. Objekt v posledních letech poškodilo vlhko a vandalové.

autor: Ota Nehasil
Spustit audio