Zbytky jihočeského hradu Pořešína mají středověkou atmosféru. Najdete na něm ale i muzeum

Zříceninou hradu Pořešín nás provedl předseda a jednatel spolku Hrady na Malši Radek Kocanda
Naše hrady jsou na řece Malši navlečeny jak korálky na niti. Tohle motto najdete na webových stránkách sdružení Hrady na Malši, které se stará o čtyři hradní zříceniny a jednu tvrz v údolí jihočeské řeky na česko-rakouském pomezí. Jedním z hradů je Pořešín. Před pár lety šlo o lesem zarostlou ruinu. Dnes v hradním areálu najdete muzeum, kovárnu, hrnčírnu i koncertní pódium.
„Od loňského roku funguje vedle hradu Pořešína i pořešínské podhradí. Což je prostor, kde byl před několika lety objeven středověký náhon, pravděpodobně přivádějící vodu k mlýnu na mletí obilí,“ říká Radek Kocanda, jednatel spolku Hrady na Malši.
Stojíme spolu u zbytků kamenných hradeb a Radek Kocanda ukazuje směrem od Pořešína ke svažité louce, olemované palisádou. „Postupně tam stěhujeme staré dřevěné stavby a máme ambici, že bychom vedle hradu udělali něco jako skanzen,“ přibližuje plány spolku. „Samozřejmě už teď je podhradí během roku využíváno k různým akcím, ať už to jsou různé rekonstrukce bitev nebo středověké řemeslné trhy,“ dodává.
Přitom ještě na přelomu tisíciletí byste hrad Pořešín i přilehlé podhradí nejspíš hledali marně. Zřícenina byla zarostlá lesem a stála stranou turistických tras. Díky nadšení dobrovolníků se ale podařilo obnovit zašlou slávu hradu, původně střežícího česko-rakouskou hranici. Dnes tak na Pořešíně turista najde nejen opravené zbytky hradeb, paláce či hradní kuchyně, ale i budovu muzea s archeologickými nálezy či repliku kovárny a hrnčírny.
Zřícenina hradu Pořešín je přístupná o víkendech od začátku dubna do konce října, během hlavní sezóny ji lze navštívit denně, kromě pondělků. Ve stejnojmenné vsi se nacházejí dvě záchytná parkoviště, ze kterých to je k hradu zhruba půl kilometru. Zdatní turisté mohou přijít na hrad pěšky. Vede k němu modře značená stezka údolím řeky Malše i Zemská stezka, propojující jih Čech s Podunajím.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka