Zažít atmosféru pravých staročeských Vánoc mohou návštěvníci skanzenu v Krňovicích

15. prosinec 2013

Přiblížit atmosféru pravých staročeských Vánoc nabízí návštěvníkům Podorlický skanzen v Krňovicích u Hradce Králové. Do dnešních 17 hodin je tam připravený bohatý program včetně nejrůznějších dílen.

„My jsme si tu vyrobili vánoční hvězdičku, trvalo nám to asi deset minut. Není to moc pracné, za pomoci to zvládnou i malé děti. Také jsme tu všechno možné ochutnali, mají výbornou marmeládu, tu můžu i se zdejším chlebem doporučit,“ říká návštěvnice Blanka Marečková, která do Krňovic přijela s rodinou až z Prahy.

Ve skanzenu dále nabízejí například ozdobu tradičních perníčkových ozdob a především ochutnávku cukroví nebo netradiční marmelády.

„Máme marmeládu šípkovou, bezinkovou, kdoulovou, marmeládu z mišpulí. Tradiční horký nápoj našich předků žitovku. Kdo chce ochutnat něco netradičního, tak si přijde na své,“ říká Irena Zárubová, jedna z pořadatelek akce Vánoce ve skanzenu.

V dalším roubeném stavení pracuje malá Ema s ovčí vlnou: „Nevím, jestli mi to jde, ale měl by to být andílek. Teď jsme vyrobili tělíčko, pak vyrobím šatičky.“

Vyrobit andílka z vlny trvá asi půl hodiny.

„Máme kus bílé vlny na tělíčko, pak se udělají menší na ručičky, z tělíčka se udělá uzel uprostřed na hlavičku, mezi to se vloží ručičky, ty se vlastně zahnou a obvážou, aby na konci vznikly dlaně. Nakonec se panenka oblékne šatičkami z barevné vlny, udělají se vlásky a křidýlka,“ říká Tereza Sirůčková.

Návštěvníci krňovického skanzenu mají možnost si také prohlédnout celý areál, včetně patrového vodního mlýna z Bělče nad Orlicí, ten se letos podařilo z velké části dokončit.

autor: Bohuslav Štěpánek
Spustit audio