Žamboši a jejich Pól nedostupnosti v rozhlasovém koncertu

2. březen 2015

Cenami Anděl ověnčené vsetínské trio Žamboši dobývá pódia již dvanáct let. Jejich styl nelze zaškatulkovat a jejich písně popsat pár větami. Barvité texty jsou vážnější i veselejší jako život sám a často nutí k zamyšlení.

Druhou květnovou neděli se v královéhradeckém Country clubu Lucie neslavil jen svátek matek, ale i svátek hudební. Žamboši, tedy manželé Staňka (akordeon a zpěv) a Honza (kytara a zpěv) Žambochovi spolu s perkusistou Jiřím Nedavaškou totiž přijeli do východních Čech představit svou ještě novotou vonící, v pořadí již třetí desku Pól nedostupnosti.

Stanislava Žambochová

Už titulní píseň, podle které se album jmenuje, je tak působivá, až z ní mrazí v zádech, a takových zaznělo ten večer mnoho – Něco na léto, O vlcích, krysách a koních, Blues o věžích a lidech nebo Projdi se po mně. Zazněly i písničky humorné – v Plísničce diváky naprosto odrovnal Stánin německý překlad Honzova textu, samostatné Honzovo vystoupení v písni Pes nás zase přeneslo kamsi do Himalájí. A došlo i na známé starší kousky, na skladbu Svobodě a samozřejmě na Joea z Ikarie, které už mezi folkaři úspěšně lidoví.

U neobvyklých taktů kytarového ekvilibristy Honzy Žambocha se muzikanti v hledišti chytali za hlavu, někteří méně zruční kytaristé měli možná po skončení této hudební podívané chuť zahodit nástroj. Honza je vystudovaný lesník, moderátor pořadu Mezi pražci na TV NOE, milovník Beskyd, glosátor a misionář projektu Folk žije! „Se dvěma Anděly na kontě využíváme každé příležitosti, jak dát najevo, že tento žánr v žádném případě nestagnuje, vyvíjí se a žije.“

autor: FOLK ŽIJE!
Spustit audio