Vojáci se v Hradci rozloučili před misí v jihoirácké Basře

25. září 2010

Slavnostním nástupem se dnes dopoledne na Masarykově náměstí v Hradci Králové rozloučilo 273 vojáků před svým odletem do jihoirácké Basry. Prvních zhruba 45 mužů odletí do Basry v sobotu časně ráno, střídání českých jednotek působících nyní v Iráku má být skončeno do 6. října. "Během naší mise bude nejtěžší především bezpečnostní situace, o které všichni víme, že nyní není zrovna růžová, obtížné budou zřejmě také klimatické podmínky, které jsou v Iráku velmi náročné," řekl ČTK velitel českého kontingentu Přemysl Škácha, který odletí v sobotu s prvními vojáky.

Misi, jíž kromě vojáků vojenské policie či speciálních sil tvoří i 123 zdravotníků a lékařů, kteří vystřídají personál 7. polní nemocnice, dnes pozdravil také ministr obrany Miroslav Kostelka. Řekl, že česká nemocnice v Iráku již ošetřila pět tisíc lidí. "Je to mise, která pomáhá místnímu lidu, já jsme měl zatím možnost navštívit 7. polní nemocnici dvakrát a skutečně ti lidé pracují na plný úvazek a Iráku skutečně pomáhají," řekl dnes novinářům Kostelka.
Parlament České republiky letos na jaře schválil vyslání mise do Iráku do konce letošního roku s možností prodloužení, o kterém však dosud nerozhodl. "Uvažujeme o prodloužení mise české armády v Iráku, připravuji materiál pro vládu, poté bude muset jednat parlament. Uvidíme co bude," řekl k případnému prodloužení působení českých vojáků v Iráku Kostelka.
Česká polní nemocnice začala v Basře oficiálně pracovat letos v květnu, první vojáci ale začali místo pro ni připravovat už koncem dubna. O vyslání nemocnice požádaly Českou republiku Velká Británie a Spojené státy, které se mají podílet i na financování působení jednotky v oblasti.
České armádní polní nemocnice se v minulých letech osvědčily, například v roce 1999 zdravotníci pracovali v Albánii a poté v Turecku. Čeští armádní lékaři pracovali také v Afghánistánu.

Logo
Spustit audio