Ve věku 86 let zemřel romský aktivista a politik Karel Holomek

29. srpen 2023

Ve věku 86 let zemřel romský aktivista, politik a zakladatel Muzea romské kultury Karel Holomek. Karel Holomek byl v letech 1990 až 1992 poslancem České národní rady za Občanské fórum a po jeho rozdělení za Občanské hnutí.

Karel Holomek se narodil 6. března 1937 v Brně. Jeho otec Tomáš Holomek byl patrně prvním vysokoškolsky vzdělaným Romem v Československu. Rodina Holomkových byla během druhé světové války pronásledována, velká část rodiny zahynula v koncentračních táborech. Karel Holomek vystudoval vysokou školu, obor strojní inženýrství na Vojenské akademii v Brně. Několik let tam pracoval jako asistent, kvůli odmítavému postoji vůči okupaci Československa byl ale z fakulty vyloučen. V letech 1982 až 1989 pracoval pro samizdatové nakladatelství.

V roce 1991 stál u zrodu Muzea romské kultury a neziskové organizace Společenství Romů na Moravě, která poskytuje sociálně-právní poradenství a terénní programy v romských lokalitách a vydává romsko-český čtrnáctideník Romano hangos. Muzeum romské kultury je od roku 2005 státní příspěvkovou organizací Ministerstva kultury ČR. Současnou ředitelkou muzea je jeho dcera.

Karel Holomek byl předsedou Společenství Romů na Moravě a čestným předsedou Společnosti odborníků a přátel Muzea romské kultury. Byl také ředitelem Mezinárodního romského centra při Helsinském občanském shromáždění a členem vládní rady pro lidská práva. V roce 2002 obdržel medaili Za zásluhy III. stupně.

zdroj: ČTK
Spustit audio