Vánočka je symbolem Vánoc i lidských hodnot. Víte, co znamená každý z devíti jejích pramenů?
Vánočka z kynutého těsta s rozinkami a mandlemi není jenom oblíbená dobrota pro malé i velké, je také dalším symbolem Vánoc.
Její historie sahá až do 16. století, kdy ji mohli péct jenom mistři cechu pekařského. Do běžných domácností se dostala až o 200 let později. A nepekla se jenom jedna, pekla se každému členu rodiny. Do těsta se přidávaly mandle, rozinky nebo jiné sušené ovoce a zapékala se pověstná mince, která nálezci přinášela zdraví, štěstí a bohatství.
Vánočka se pekla na tři patra z devíti pramenů. Spodní 4 prameny představují zemi, slunce, vodu a vzduch. Prostřední 3 prameny symbolizují rozum, vůli a cit. A na samotném vrchu je ve 2 pramenech spletena láska a vědění.
Každá rodina má na vánočku svůj recept a je nejvyšší čas jej zase po roce najít.
Související
-
Na Vánoce připravujeme asi 15 tisíc vánoček, je to výhradně ruční výroba, říká pekař Mašek
Vánočka… Bez ní si Vánoce dokážeme těžko představit. O správné vánočce i o kouzlu teplého chleba si s pekařem Janem Maškem povídala Iveta Kalátová.
-
7 fíglů na tradiční vánočku od mistra cukrařiny Josefa Maršálka
Vánočka je královnou vánočního pečení. Josefova vánočka je voňavá, vláčná, chutná máslově a drží tvar. Když dodržíte jeho postup, upečete skvost.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.