V Královéhradeckém kraji je dlouhodobě vysoký počet klíšťat nakažených lymskou boreliózou

13. květen 2013

Aktivita klíšťat je v posledních dnech vysoká. Královéhradecký kraj navíc už dlouhodobě zaujímá druhé místo v republice v počtu klíšťat nakažených lymskou boreliózou. Drobní paraziti ale mohou na člověka či zvíře přenášet také encefalitidu a erhlichiózu.

„Zatím je situace srovnatelná s předcházejícími obdobími. Evidujeme už nějaké případy lymské boreliózy, ale klíšťová encefalitida se ještě nevyskytla žádná. Pokud jde o klíšťovou encefalitidu, patříme dlouhodobě k nejméně postiženým krajům,“ upřesňuje mluvčí krajské hygienické stanice Veronika Krejčí.

Počet infikovaných klíšťat se liší od počtu infikovaných lidí, ne každý se totiž nakazí.

„Tam byl druhý nejvyšší výskyt borelií za loňský rok a bylo to tři procenta nad dlouhodobým průměrem. Klíšťová encefalitida, tam je to spíš kolem průměru. Erlichióza, ta je tam taky tak kolem průměru,“ shrnuje statistiku nakažených klíšťat v Královéhradeckém kraji bioložka Miroslava Burýšková.

Pokud na sobě lidé najdou přisáté klíště, měli by ho odstranit co nejdřív. „Přisáté klíště postříkáme dezinfekcí a kývavým pohybem pomocí speciální pinzetky, která se dá koupit v lékárně nebo v drogeriích, se klíště odstraní,“ radí dětská lékařka Iva Matějusová z Kostelce nad Orlicí.

„Každopádně je potřeba aspoň dva tři týdny sledovat místo zákusu. Protože první stadium lymské boreliózy, které se projevuje erytémem kolem místa zákusu, se objevuje s odstupem od toho zákusu,“ dodává.

Koupit se dá také speciální karta se zářezem, kterou se klíště podebere a pak vytrhne. V žádném případě by se nemělo klíště dusit olejem nebo mastí tak, jak lékaři doporučovali v minulosti.

„Protože tím dochází k udušení klíštěte. Ono vlastně vyvrhuje sliny do ranky a – pakliže je infikované – urychlí vstup nákazy do těla,“ přibližuje lékařka.

Pokud lidé chtějí zjistit, jestli bylo přisáté klíště infikované, mohou ho poslat na vyšetření do specializované laboratoře. Někteří lékaři doporučují nasadit antibiotika hned, jiní radí počkat na výsledky testů.

Může se stát, že lidé budou týden zbytečně užívat léky. Pokud ovšem testy lymskou boreliózu prokážou a nakažený se neléčil preventivně, pak bude antibiotika užívat zhruba měsíc.

autor: KS
Spustit audio