Středeční Noční linka: Vánoční cukroví a vánočka
Jak vzpomínáte na první pečení vánočního cukroví? Bylo to s maminkou, babičkou? Pomáhali jste při pečení už od dětských let, alespoň jste vykrajovali potřebné tvary? Pečete vy sami cukroví nebo si ho raději necháte upéct? Kupujete vánoční cukroví a vánočku v obchodě? Co na to vaše druhá polovička? Očekává vaše rodina, že bude napečeno? Jaké druhy cukroví jsou u vás oblíbené? Umíte upéct vánočku? Podělíte se s námi o některý zaručený recept?
Historie vánočního cukroví by měla sahat přibližně do 16. století, kdy první cukroví nemělo mít dnešní podobu. Dřívější podobou cukroví byly figurky z ovoce, které děti po tom, co si s nimi pohrají, měly sníst. Cukroví v historii mělo i ochranářskou funkci, kdy mělo chránit rodinu a celé hospodářství před temnými silami. Typickým příkladem je cukroví v podobě vykrajovaných zvířat, kdy to mělo chránit živá zvířata v hospodářství, cukroví ve tvaru kruhu bylo symbolem slunce a věšelo se na domy či ovocné stromy. Cukroví se mělo dle tradice péct pouze z mouky z vlastní úrody, to symbolizovalo to, aby v příštím roce přišla také vysoká úroda. Těsto se z rukou mělo otírat o stromy a zbylá voda z těsta se lila do krmení hovězího dobytka, aby nadále dobře dojil.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.