Spotřeba vitamínu C roste s věkem. Při jeho nedostatku vás potrápí klouby i suchá pokožka
Vitamín C posiluje imunitní systém, zlepšuje produkci kolagenu, zrychluje hojení ran a jako antioxidant chrání buňky před oxidativním stresem.
Mezi nejbohatší zdroje vitamínu C patří černý rybíz, kiwi, citrusové ovoce, ze zeleniny pak papriky, květák, brokolice a kapusta a dále třeba jahody nebo šípek. Jelikož na rozdíl od některých zvířat si člověk nedokáže vitamín C přirozeně vytvářet, je jediným jeho zdrojem strava.
Věděli jste, že spotřeba vitamínu C roste spolu s věkem? Vyšší spotřebu mají kuřáci, těhotné a kojící ženy. Určitě se hodí připomenout příznaky jeho nedostatku: pomalé hojení ran, suchá, vrásčitá pokožka, únava, slabá imunita, bolest kloubů, svalů, končetin a otoky.
Dopřejte si vitamín C
Je bojovníkem s nachlazením, zvyšuje obranyschopnost organismu a díky pravidelnému doplňování tohoto vitamínu máme šanci být odolnější vůči infekcím a nabrat dost energie. Vitamín C zajišťuje správnou krvetvorbu, je zodpovědný za tvorbu kolagenu, podporuje hojení ran, zvyšuje obranyschopnost organismu, imunitu, využitelnost železa a podporuje růst kostí, zubů a chrupavek a je to antioxidant.
Citrusové plody ale nejsou jedinou možností, jak zvýšit příjem vitamínu C. Spoustu ho obsahují také jahody, papriky, černý rybíz, rakytník, kapusta, brokolice, šípky nebo řeřicha.
Související
-
Pomáhá vitamin C proti nachlazení?
Chladné podzimní počasí s sebou přináší častější výskyt dýchacích onemocnění. Lidé v té souvislosti často sahají po vitaminu C. Má to vůbec smysl?
-
Vitamín C je nejen na rýmu, ale i na vrásky. A proti slunci berte minerální filtr
Vitamín C je jeden ze základních antioxidantů. Paradoxem je, že si ho člověk jako jeden z mála živočichů nedokáže sám vyrobit, proto je nutné ho tělu dodávat.
-
Lidské tělo si neumí samo vyrobit vitamín C. Je tedy nutné ho stále dodávat, i kvůli ochraně srdce
I když je vitamín C považován za důležitou nutriční látku, ve skutečnosti je podceňována jeho schopnost potlačovat vznik nemocí, nebo se dokonce podílet na jejich léčení.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka